Zabrze: muzeum zna już oferty na rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień

1530897124 wieza cisnien zabrze mgw zabrze

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Wysoka na 46 m, ośmiokątna wieża ciśnień z 1909 r. w Zabrzu długo ulegała zniszczeniom, ale zbadano, że sama konstrukcja jest w dobrym stanie. Adaptacja będzie jednym z największych projektów postindustrialnych w regionie.

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu dostało sześć ofert w przetargu na adaptację niszczejącej unikatowej wieży ciśnień. Jej rewitalizacja i przystosowanie do potrzeb nowych lokatorów ma zakończyć się do końca 2019 r. W wieży ciśnień działać będą m.in. Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, Ośrodek Dokumentacji Górniczej czy Akademia Młodych Talentów i Akademia Seniora.

Dwie spośród złożonych ofert mieszczą się w budżecie założonym na 26,7 mln zł.
- Mamy nadzieję, że w tej sytuacji uda nam się rozpocząć realizację projektu - powiedział w piątek, 6 lipca, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk.

Przetarg na "Rewitalizację wieży ciśnień zlokalizowanej w Zabrzu przy ul. Zamoyskiego 2 na cele społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne" muzeum ogłosiło w połowie lutego tego roku. Termin składania ofert, pierwotnie wyznaczony na 24 kwietnia, był aż ośmiokrotnie wydłużany.

Osiem ofert, dwie z nich w granicach budżetu
Ostatecznie spłynęło w nim osiem ofert. Dwie z nich, mieszczące się w budżecie, złożyły warszawska spółka Prochem (cena 25,5 mln zł, gwarancja 60 miesięcy) oraz konsorcjum będzińskich firm Azi-Bud oraz Banimex (25,9 mln zł; gwarancja 120 miesięcy).
Pozostałe oferty opiewają na od 29,4 mln zł do 44,9 mln zł. Kryteriami oceny są: cena (w 60 proc.), gwarancja (20 proc.) oraz doświadczenie projektanta w części architektonicznej i kierownika budowy (po 10 proc.).

Jedna z największych i najpiękniejszych wież w regionie
Zabrzańskiej placówce zależy na realizacji przedsięwzięcia, dzięki któremu chce uratować jedną z największych i najbardziej charakterystycznych wież ciśnień w regionie. Na jego realizację - w unijnym projekcie o szacunkowej wartości 34,1 mln zł - Muzeum zdobyło już 23,6 mln zł dofinansowania w konkursie dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego.

Stojąca na wzniesieniu przy ul. Zamoyskiego, zbudowana w 1909 r. na planie ośmiokąta wieża ma 46 m wysokości i 23 m średnicy. Specjaliści określają jej ekspresjonistyczną stylistykę. Obiekt wyróżnia konstrukcja - u podstawy, między podtrzymującymi zbiornik ośmioma filarami, mieszczą się trzy kondygnacje z pomieszczeniami.

Budowla niszczała, aż kupiło ją muzeum
Ceglana budowla w poprzednich latach nie była używana i niszczała. Ostatni właściciel zabezpieczył ją i uprzątnął teren. W 2017 r. muzeum przy pomocy miasta przygotowało projekt - uzgodniony z Lokalnym Programem Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Zabrze - wykupując pod tym kątem wieżę, która uzupełni muzealny kompleks.

Konstrukcja w niezłym stanie
Sam obiekt - według dotychczasowych ocen - jest w dobrym stanie technicznym w części konstrukcyjnej, wymaga natomiast obszernych prac zabezpieczających i adaptacyjnych. Wstępnie ich zakres określa tzw. program funkcjonalno-użytkowy, przygotowany pod kątem unijnego projektu.

Ożywienie oznacza także pomysły społeczne
Aby unijny projekt spełniał założenia rewitalizacji, obok funkcji związanych z celami muzealno-naukowymi, zakłada przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianą rewitalizacją społeczną. Pomyślano je tak, aby nawiązywały do działalności placówki. To dlatego np. Centrum Żywego Rzemiosła, które powstać ma w piwnicach wieży, ma odtwarzać tradycyjne zanikające zawody rzemieślnicze związane ze śląską tradycją, a jego pracę i produkty będzie można wykorzystywać w działalności Muzeum.

Atrakcyjne pomysły na zagospodarowanie wieży
Na parterze, obok kasy i sklepiku, funkcjonować ma Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i przestrzeń wystawiennicza (m.in. z historią i prezentacją działania wieży ciśnień). Na pierwszym piętrze zaplanowano Centrum Działań Rewitalizacyjnych i Ośrodek Dokumentacji Górniczej (powstający przy pomocy innego unijnego projektu), a na drugim - Akademię Młodych Talentów i Akademię Seniora.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.