Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne zainwestują 63,6 mln zł w rozbudowę fabryki
Dzięki włączeniu blisko 10-hektarowego obszaru zakładu do specjalnej strefy ekonomicznej, firma otrzyma ok. 25-milionową ulgę podatkową, którą zamierza wykorzystać w ok. 2,5 roku od zakończenia inwestycji.
Informację o udzieleniu ZZM zezwolenia na działalność w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) podali na początku października przedstawiciele strefy. We wtorek ZZM przedstawiły szczegóły przedsięwzięcia, dzięki któremu firma docelowo zwiększy zatrudnienie o ok. 100 osób, do ponad 900 pracowników - taka liczba musi być utrzymana co najmniej 5 lat.
- Inwestowanie w specjalnej strefie pozwala nam na skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym CIT do wysokości 40 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych, co daje kwotę ok. 25 mln zł – poinformował dyrektor ekonomiczny ZZM, Ryszard Chroboczek.
Zaznaczył, że okres, w którym firma będzie w stanie w pełni wykorzystać przysługujące ulgi podatkowe, będzie zależał od wielkości realizowanej sprzedaży. „Według naszych szacunków, pełny benefit z tytułu działania na terenie KSSE osiągniemy w ciągu 2,5 roku od zakończenia procesu inwestycyjnego” – ocenił. W pierwszym etapie rozpoczęto budowę hali produkcyjnej wraz z budynkiem socjalnym i biurowym o powierzchni ponad 5 tys. m kw. W hali będą montowane kombajny ścianowe dużych mocy m.in. na rynek Chin, Indii i Australii. Budowa zakończy się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Potem hala będzie wyposażona w suwnice oraz linie technologiczne.
ZZM to największy polski producent górniczych kombajnów ścianowych i dostawca urządzeń techniki górniczej. Jest częścią istniejącej od 2006 roku grupy ZZM-Kopex, która jest generalnym wykonawcą przedsięwzięć inwestycyjnych w górnictwie węgla kamiennego, brunatnego i rud metali.
Niedawno na inwestycję w KSSE zdecydował się również konkurent grupy ZZM-Kopex, giełdowy Famur. Także jego teren w Katowicach został włączony do strefy. Powstanie tam 80 nowych miejsc pracy, ponad 500 zostanie utrzymanych.
Nowa fabryka Famuru będzie specjalizować się głównie w produkcji napędów kombajnów i hydrauliki siłowej. Minimalne wymagane zezwoleniem KSSE nakłady to 157 mln zł, ale cała inwestycja ma kosztować do 230 mln zł. Rozbudowane będzie też centrum badawczo-rozwojowe, zajmujące się projektowaniem nowoczesnych technicznie i technologicznie napędów maszyn.
Łączna wartość zadeklarowanych w tym roku w KSSE inwestycji to prawie 1,3 mld zł. Od początku tego roku strefa pozyskała w sumie 20 nowych projektów inwestycyjnych – 16 zrealizują nowi inwestorzy, a cztery podmioty już działające w strefie. Łącznie powstanie ponad 2,1 tys. nowych miejsc pracy.