Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne zainwestują 63,6 mln zł w rozbudowę fabryki

63,6 mln zł pochłonie do końca 2011 r. rozbudowa fabryki Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych (ZZM) z grupy giełdowego Kopeksu. Zakłady specjalizują się w produkcji górniczych kombajnów ścianowych.

Dzięki włączeniu blisko 10-hektarowego obszaru zakładu do specjalnej strefy ekonomicznej, firma otrzyma ok. 25-milionową ulgę podatkową, którą zamierza wykorzystać w ok. 2,5 roku od zakończenia inwestycji.

Informację o udzieleniu ZZM zezwolenia na działalność w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) podali na początku października przedstawiciele strefy. We wtorek ZZM przedstawiły szczegóły przedsięwzięcia, dzięki któremu firma docelowo zwiększy zatrudnienie o ok. 100 osób, do ponad 900 pracowników - taka liczba musi być utrzymana co najmniej 5 lat.

- Inwestowanie w specjalnej strefie pozwala nam na skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym CIT do wysokości 40 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych, co daje kwotę ok. 25 mln zł – poinformował dyrektor ekonomiczny ZZM, Ryszard Chroboczek.

Zaznaczył, że okres, w którym firma będzie w stanie w pełni wykorzystać przysługujące ulgi podatkowe, będzie zależał od wielkości realizowanej sprzedaży. „Według naszych szacunków, pełny benefit z tytułu działania na terenie KSSE osiągniemy w ciągu 2,5 roku od zakończenia procesu inwestycyjnego” – ocenił. W pierwszym etapie rozpoczęto budowę hali produkcyjnej wraz z budynkiem socjalnym i biurowym o powierzchni ponad 5 tys. m kw. W hali będą montowane kombajny ścianowe dużych mocy m.in. na rynek Chin, Indii i Australii. Budowa zakończy się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Potem hala będzie wyposażona w suwnice oraz linie technologiczne.

ZZM to największy polski producent górniczych kombajnów ścianowych i dostawca urządzeń techniki górniczej. Jest częścią istniejącej od 2006 roku grupy ZZM-Kopex, która jest generalnym wykonawcą przedsięwzięć inwestycyjnych w górnictwie węgla kamiennego, brunatnego i rud metali.

Niedawno na inwestycję w KSSE zdecydował się również konkurent grupy ZZM-Kopex, giełdowy Famur. Także jego teren w Katowicach został włączony do strefy. Powstanie tam 80 nowych miejsc pracy, ponad 500 zostanie utrzymanych.

Nowa fabryka Famuru będzie specjalizować się głównie w produkcji napędów kombajnów i hydrauliki siłowej. Minimalne wymagane zezwoleniem KSSE nakłady to 157 mln zł, ale cała inwestycja ma kosztować do 230 mln zł. Rozbudowane będzie też centrum badawczo-rozwojowe, zajmujące się projektowaniem nowoczesnych technicznie i technologicznie napędów maszyn.

Łączna wartość zadeklarowanych w tym roku w KSSE inwestycji to prawie 1,3 mld zł. Od początku tego roku strefa pozyskała w sumie 20 nowych projektów inwestycyjnych – 16 zrealizują nowi inwestorzy, a cztery podmioty już działające w strefie. Łącznie powstanie ponad 2,1 tys. nowych miejsc pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.