Zabiją naszą konkurencyjność

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, podkreśla, że decyzja Parlamentu Europejskiego w sprawie zmian w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla po 2020 r., niesie za sobą negatywne skutki dla górnictwa i dla gospodarki w ogóle. Najgorsze zaś dla branży węgla kamiennego, bo prowadzi do jej powolnej likwidacji.

Kolejne zagrożenie zdaniem przewodniczącego to podniesienie cen energii elektrycznej, a co za tym idzie wzrost kosztów produkcji.

- Nie będziemy konkurencyjni w Europie, nie będziemy konkurencyjni na świecie. Nie sądzę, żeby energetyka dała sobie radę bez węgla. Zresztą premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że tego surowca wystarczy nam na wiele lat i że będzie on podstawowym paliwem. Na ile to się sprawdzi? To ważne pytanie, bo nie wiemy jeszcze, jakie będzie zapotrzebowanie na polską energię – podkreślił Grajcarek.

Odniósł się też do planów budowy elektrowni atomowej w Polsce, wskazując na niebezpieczeństwa dla środowiska, jakie to za sobą niesie. Przywołał przykład awarii w japońskiej elektrowni w Fukushimie.

- Tu nie chodzi o to czy w ogóle będziemy mieć energię elektryczną. Oczywiście, że jej nie zabraknie, bo możemy ją kupić od naszych sąsiadów. Problem tkwi w niezależności energetycznej kraju i tym, że dostawcy będą mogli w każdej chwili powiedzieć „Państwu już dziękujemy” - ostrzega związkowiec.

Przywołał też alternatywne źródła energii, podkreślając, że w ich przypadku konieczne jest stałe podtrzymywanie systemu energetycznego, które u nas jest oparte o węgiel. Na zakończenie Grajcarek dodał: - Jeśli ktoś mówi, że w energetyce coś jest uzasadnione ekonomicznie lub nie, to oszukuje. Produkcja energii elektrycznej to najbardziej upolityczniona gałąź przemysłu. Tak jest na całym świecie. To politycy decydują o cenie energii.

Przypominamy, że nowe przepisy przewidują zwiększenie rocznej redukcji podaży uprawnień do emisji na rynek do 2,2 proc. w 2021 r. wobec obecnie planowanego 1,74 proc.; monitorowanie tego wskaźnika celem jego dalszego zwiększenia najwcześniej od 2024 r.; podwojenie wielkości rezerwy stabilności rynkowej, aby zebrać nadmiar uprawnień z rynku - mogłaby ona wchłonąć do 24 proc. nadwyżki w każdym roku aukcji; powołanie dwóch funduszy - modernizacyjnego i innowacyjnego - celem wsparcia transformacji w kierunki gospodarki niskoemisyjnej z wykluczeniem węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.