Za trzy-cztery lata będziemy wolni od dostaw gazu ze Wschodu

fot: Maciej Dorosiński

- Jeden z punktów Programu dla Śląska to transformacja w kierunku innowacyjności. Śląsk kojarzy się głównie z przemysłem ciężkim, ale już dzisiaj powstaje tutaj sześć razy więcej miejsc pracy w innych, nowoczesnych branżach. Przemysł wydobywczy pozostaje jednak oczkiem w naszej głowie - mówił w Katowicach premier Mateusz Morawiecki

fot: Maciej Dorosiński

- Za 3-4 lata Polska będzie w pełni wolna od dostaw gazu ze Wschodu - mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z piątkowym "Polska Times". Dodaje również, że jest duża szansa na zgodę Brukseli na utrzymanie cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów, szpitali i szkół.

Na pytanie gazety, czy współpraca polsko-amerykańska będzie się rozwijała również w kontekście energetycznym i czy Amerykanie mogą nam zbudować elektrownię atomową, Mateusz Morawiecki odpowiedział, że widzi duże pole do współpracy na polu energetyki zarówno atomowej, jak i w kwestiach gazowych.

Możliwa jest niezależność energetyczna
"Stawiamy na dostawy gazu do Świnoujścia i na powstanie terminala pływającego w Zatoce Puckiej. Dodatkowo budujemy gazociąg z Norwegii - Baltic Pipe. Mamy coraz lepiej zapewnione bezpieczeństwo surowcowe" - przekonuje premier w wywiadzie.

Szef rządu powiedział również:
"Nasi konkurenci polityczni planowali związać nas umową gazową z Rosją do 2037 r. Pokazaliśmy, że możliwe jest budowanie niezależności energetycznej". Zapewnił też, że za 3-4 lata Polska będzie w pełni wolna od dostaw gazu ze Wschodu.

Atom w fazie analiz
Na pytanie, kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa, Morawiecki powiedział, że "jesteśmy w fazie analiz i konsultacji społecznych".

"Trudno mi podać datę, chcemy korzystać z najnowocześniejszych technologii, ale nie chcemy forsować żadnego modelu wbrew przyzwoleniu społecznemu".

Spadek cen prądu dla gospodarstw domowych
Odnosząc się do cen prądu, premier przypomniał, że rząd utrzymuje je na poziomie z zeszłego roku, a nawet - jak ocenił - "widać ich spadek dla gospodarstw domowych". "Jeden z największych w Unii" - dodał.

"Jest duża szansa na zgodę Brukseli na utrzymanie cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów, szpitali i szkół. Najtrudniejsze są negocjacje w kontekście przedsiębiorstw i przemysłu ciężkiego" - poinformował premier.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zajmie się surowcami krytycznymi. Nowa instytucja jeszcze w tym roku

Zakończyły się konsultacje w sprawie utworzenia Europejskiego Centrum Surowców Krytycznych.

Przyszłość energetyczna regionu oparta na zaufaniu społecznym

- Naszym celem jest, aby w dniu podjęcia decyzji o lokalizacji drugiej w Polsce elektrowni jądrowej, rząd miał przed sobą region gotowy do rozpoczęcia inwestycji - mówi Wiktor Płóciennik, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGE GiEK S.A. 

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.

To koniec problemów z nazwą i znakiem energetycznego giganta. Nie on jeden z tym się borykał

PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna przegrała sądową apelację. Sąd w Warszawie przyznał PGE Polskiej Grupie Energetycznej rację w sporze o ochronę znaków towarowych PGE.