Z okazji obchodów Światowego Dnia Środowiska wieża gliwickiej Radiostacji zostanie podświetlona na zielono.

1528882393 radiostacja lfedorczyk

fot: UM Gliwice/Ł.Fedorczyk

Przeglądy są przeprowadzane dwa razy w roku i finansowane z budżetu miejskiego

fot: UM Gliwice/Ł.Fedorczyk

W środę, 5 czerwca, wieża gliwickiej Radiostacji zostanie podświetlona na zielono. Ma to związek z obchodami Światowego Dnia Środowiska, które w tym roku skupiają się na działaniach na rzecz ochrony środowiska.

Jak poinformowali przedstawiciele gliwickiego magistratu zielone podświetlenie wieży ma symbolicznie podkreślić działania miasta na rzecz poprawy jakości powietrza. Wśród nich wymieniają: wyprowadzeniu transportu tranzytowego poza centrum i zmniejszenie emisji spalin, rozbudowę ścieżek rowerowych oraz program wymiany przestarzałych instalacji grzewczych. Te ostatnie działania wciąż, zdaniem urzędników, są najwiekszym wyzwaniem.

– Od 2018 r. wymieniliśmy systemy grzewcze w 816 lokalach gminnych z czego 652 lokale zostały podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, natomiast w 124 lokalach wykonano ogrzewanie etażowe gazowe, a w 40 ogrzewanie elektryczne – powiedziała Bożena Kus, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

Do końca 2021 r. Miasto Gliwice planuje przeznaczyć ponad 144 mln zł na likwidację starych systemów grzewczych w około 5 tys. lokali komunalnych wraz z pracami termomodernizacyjnymi. Mieszkańcy domów prywatnych mogą liczyć na wsparcie w tym zakresie. Na dotacje do wymiany przestarzałych pieców na ekologiczne źródła ciepła oraz na odnawialne źródła energii w ciągu ostatnich dwóch dekad z budżetu miasta przeznaczono ponad 16 mln zł. W ramach zakończonego już programu PONE realizowanego z pożyczki otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w 2018 r. mieszkańcom przyznano około 190 dotacji. Urzędnicy zachęcają również do przyłączenia do sieci miejskiego ciepła. Miasto Gliwice planuje do 2021 roku przyłączyć do sieci PEC 1 320 lokali komunalnych w budynkach będących stuprocentową własnością gminy. W połączeniu z wymianą ogrzewania przejdą one również termomodernizację.

PEC prowadzi także szereg inwestycji mających na celu obniżenie emisji szkodliwych gazów oraz pyłów do atmosfery. W lipcu w PEC Gliwice rozpocznie się budowa kolejnej linii odsiarczania spalin oraz pierwszych linii odazotowanie na kotłach rusztowych. Umożliwi to spełnienie restrykcyjnych norm środowiskowych dla: SO2, NOx, HF, NH3, HCL i pyłu, które będą obowiązywać od 2023 r.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.