Z Łazisk nie trzeba już uciekać

W ostatnich trzech latach tylko wyjazdy dzieci z Łazisk Górnych na „zielone szkoły” i takież przedszkola, urządzane na terenach czystych ekologicznie, Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował kwotą przeszło 458 tys. zł.

Ważniejsze jest jednak to, że w mieście – uchodzącym przed laty za „wrota śląskich piekieł” – jest coraz mniej powodów, by stąd uciekać.

Łaziska Górne – miasto, w którym żyje prawie 22 tys. mieszkańców – mogą uchodzić za Śląsk w miniaturze. W jego granicach jest kopalnia, huta, elektrownia i wytwórnia tworzyw sztucznych. Ten fakt ma swoje uciążliwe konsekwencje. Same hałdy odpadów pogórniczych i pohutniczych zajmują powierzchnię 2 km kw. Ale dziś o ich dolegliwości dla otoczenia coraz częściej można już mówić w czasie przeszłym. Samo wygaszenie gigantycznej hałdy „Skalny” z odpadami kopalni „Bolesław Śmiały” przerwało emisję ogromnych ilości tlenku węgla, dwutlenku siarki i tlenków azotu. Na poprawę jakości powietrza w niemałym stopniu wpłynęła też instalacja odsiarczania spalin w Elektrowni „Łaziska”.

– W tym mieście można już żyć i swobodnie oddychać – przekonuje burmistrz Mirosław Duży.

Można, ponieważ niebo nad Łaziskami paskudziły nie tylko przemysłowe kominy. Warto więc odnotować, że – w ramach realizowanego w mieście w latach 2006-2008 programu ograniczania niskiej emisji – 801 przestarzałych domowych pieców zostało zastąpionych ekologicznymi (opalanymi węglem) kotłami nowej generacji.

W tym samym okresie, kosztem prawie 12 mln złotych, w Łaziskach zbudowano przeszło 18 km kanalizacji sanitarnej. Podobny odcinek jest w realizacji. Przebudowie i modernizacji zostanie zarazem poddana oczyszczalnia ścieków komunalnych „Wschód”. Od ubiegłego roku w mieście trwa też montaż przydomowych oczyszczalni ścieków.

Miasto refunduje koszty, związane z rugowaniem z budynków jednorodzinnych azbestu. Od 2006 roku tutejszy Ratusz na dopłaty na ten cel wydał przeszło 7,5 tys. złotych. Zbliżoną kwotę przeznaczył na zakup specjalnych pojemników na przeterminowane leki.

W Łaziskach Górnych powstaje coraz więcej przyrodniczych enklaw. Siedemnaście takich wyjątkowych miejsc radni uznali za pomniki przyrody ożywionej. Zabiegom pielęgnacyjno-konserwacyjnym zostały poddane parki miejskie oraz tereny zielone. W tym nurcie działań znalazła się m. in. modernizacja stawów w rejonie basenu „Żabka”. Uczynienie ich miłymi dla oczu i odpoczynku kosztowało 30 tys. złotych.

W działalność proekologiczną gospodarze miasta szczególnie angażują dzieci i młodzież z tutejszych szkół. Gimnazjaliści i licealiści są m. in. adresatami ponawianego co roku konkursu pn. „Dzień czystego powietrza” oraz „Dobre rady na odpady”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.