Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

33.06 PLN (-2.02%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.50 PLN (+1.25%)

ORLEN S.A.

131.18 PLN (-1.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.61 PLN (-1.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.35 PLN (-1.48%)

Enea S.A.

24.30 PLN (-1.30%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.20 PLN (-1.63%)

Złoto

4 759.12 USD (+1.20%)

Srebro

74.71 USD (-1.09%)

Ropa naftowa

101.89 USD (-1.65%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.31%)

Miedź

5.66 USD (+0.06%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

33.06 PLN (-2.02%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.50 PLN (+1.25%)

ORLEN S.A.

131.18 PLN (-1.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.61 PLN (-1.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.35 PLN (-1.48%)

Enea S.A.

24.30 PLN (-1.30%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.20 PLN (-1.63%)

Złoto

4 759.12 USD (+1.20%)

Srebro

74.71 USD (-1.09%)

Ropa naftowa

101.89 USD (-1.65%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.31%)

Miedź

5.66 USD (+0.06%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Z Helu do kopalni węgla

fot: Tomasz Rzeczycki

Dawny tunel odstawy skały płonnej na hałdę w Starej Kopalni w Wałbrzychu

fot: Tomasz Rzeczycki

Z najodleglejszych stron Polski przyjeżdżali w minionym roku turyści do Wałbrzycha, by zobaczyć na własne oczy dawną kopalnię węgla kamiennego. Jak wynika z podsumowania, przeprowadzonego przez Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, w 2023 r. podziemną trasę turystyczną w Starej Kopalni zwiedziło 70 730 osób. Z jakich części Polski przyjeżdżali ludzie?

- Nie prowadzimy dokładnych badań, ale po ruchu turystycznym możemy powiedzieć, że ze wszystkich, również z najbardziej odległych stron kraju dla Wałbrzycha. Z moich osobistych rozmów - byli turyści m.in. z Helu, Braniewa, Olsztyna, czy Krosna - wylicza Tomasz Czeleń, specjalista w dziale marketingu i promocji w Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Były też specjalne edycje zwiedzania kopalni, jak choćby Rodzinne Niedziele, czy Nocne Zwiedzanie. Nie brakowało akcji takich jak Noc Muzeów, Weekend Seniora, jak również specjalne oprowadzania dla przewodników turystycznych i biur podróży. Część zajęć edukacyjnych i warsztatów dla szkół, takich jak Górniczy Dzień Dziecka, też odbywała się w podziemiach.

Ruch turystyczny stanowi jednak tylko część działalności Starej Kopalni. Zabudowania i teren dawnej KWK Thorez służą różnorakim imprezom kulturalnym i muzycznym. W różnorakich imprezach na terenie Starej Kopalni w 2023 roku wzięło udział ponad 80 tys. osób.

- Wśród najważniejszych imprez, jakie odbywały się w 2023 roku, były festiwale muzyczne. To Festiwal Twórczej Wyobraźni, który obejmował zarówno cześć zewnętrzną kopalni, jak i wewnątrz budynków, Festiwal Metal Mine, targi ślubne, nieruchomości, Dni Wałbrzycha, festiwale samochodowe. Na swojej ogólnopolskiej trasie koncertowej ze swoimi koncertami Starą Kopalnię odwiedzili m.in: Ralph Kaminsky, Organek, Andrzej Piaseczny, Vito Bambino, czy Mikromusic. Były także Rodzinne Pikniki plenerowe, Festiwal Tradycji Górniczych, Festiwal Rowerowy, konferencje, szkolenia, gale i jubileusze różnych firm - dodaje Tomasz Czeleń.

Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu funkcjonuje od listopada 2014 r. Udostępniono je po przebudowie i adaptacji zespołu zabudowań dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Thorez.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.

Uczniowie zobaczyli nadszybie szybu Andrzej VIII

Zakład Górniczy Brzeszcze zwiedzili uczniowie wraz z opiekunami z LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Podczas spotkania uczniowie poznali funkcjonowanie kopalni „od środka”.

Uczniowie przygotowali wystawę fotograficzną o bytomskich kopalniach

„Gorączka Węgla. W cieniu przemysłu Bytomia” - tak nazywa się wystawa, której autorami są uczniowie IV LO w Bytomiu. Można ją oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Książka na weekend: „Mrok i światło”. Jak francuski dziennikarz został szpiegiem w Pradze

Kolejny raz Pierre Lemaitre, autor trzytomowej sagi rodzinnej, której akcja dzieje się w latach 50. we Francji, z humorem, swadą i bardzo realistycznie oddaje obraz francuskich elit. Sportretowane w książce zachodnie społeczeństwo boi się efektów zimnej wojny i odkrywa, jak żyło się w tych czasach za żelazną kurtyną.