XXI Światowy Kongres Górniczy w artystycznej oprawie

Już 29 sierpnia br. na krakowskich Plantach pojawi się plenerowa wystawa „Polskie górnictwo w fotografii”. Zaprezentuje polskie górnictwo, począwszy od kopalń węgla kamiennego, brunatnego, rud miedzi, cynku i ołowiu, aż po zabytki techniki i tradycje górnicze. Wystawa jest jednym z elementów kampanii wizerunkowej, towarzyszącej XXI Światowemu Kongresowi Górniczemu.

Autorami 50 wielkoformatowych fotografii są m.in: Arkadiusz Gola, Krzysztof Boniecki, Adam Ruchel, Piotr Sobczak, Krzysztof Lisewski, Zbigniew Sulima, Jacek Jarosz oraz wielu innych fotografów, których zdjęcia organizatorzy kongresu otrzymali bezpośrednio z zakładów górniczych. Zostaną oni wszyscy zaproszeni na uroczysty wernisaż, który odbędzie się 7 września, o godzinie 18.00 podczas uroczystego otwarcia XXI Światowego Kongresu Górniczego.

– Prezentowane na Plantach prace są tylko częścią materiałów zdjęciowych, które zgromadziliśmy w albumie „Polskie górnictwo w fotografii”. Album, wraz z innymi materiałami kongresowymi, jako pamiątkę z Polski, otrzymają wszyscy jego uczestnicy – powiedział „TG” Artur Dyczko z Komitetu Organizacyjnego XXI Światowego Kongresu Górniczego.
Niedziela, 7 września, pierwszy dzień kongresu zakończy się wydarzeniem artystycznym, bo tę rangę zazwyczaj mają wszystkie koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Nazajutrz kongresowi uczestnicy, a zapowiedziało przyjazd około tysiąc osób, w świetle pochodni oraz przy akompaniamencie orkiestr przemaszerują na krakowski Rynek. Nie tylko dla nich, ale także dla szerszej publiczności przygotowano tam widowisko „Tradycje górnicze i skok przez skórę”. Poprzedzi je występ 12 orkiestr górniczych, które wykonają wspólnie kilka śląskich utworów, a przede wszystkim hymn górniczy zaaranżowany na nowo specjalnie na to wydarzenie.

Wśród wielu imprez towarzyszących pięciodniowemu kongresowi nie sposób będzie przeoczyć Krajowej Wystawy Filatelistycznej: „Górnictwo na Polskich Znaczkach Pocztowych”. Kolekcjonerzy znaczków są prawdopodobnie najliczniejszą grupą pasjonatów na Ziemi (żadne inne hobby nie jest tak powszechne). Tematy górnicze w filatelistyce pojawiają się już od 200 lat.

Jednym z wielu wydarzeń towarzyszących Kongresowi, które na pewno warto zapowiedzieć, jest wystawa malarstwa nieprofesjonalnych artystów-górników. Obrazy zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Będą one zaprezentowane uczestnikom kongresu w formie wystawy i albumu. Dla amatorów sztuki filmowe zapewne interesujący będzie przegląd twórczości Kazimierza Kutza, a jeszcze nikt lepiej od niego nie potrafił przedstawić na ekranie Śląska oraz życia ludzi związanych z węglem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?