XIV Warsztaty Górnicze: Zrównoważony rozwój przemysłu wydobywczego

Już 20 lutego br. upływa termin zgłaszania tematów referatów do prezentacji podczas XIV Warsztatów Górniczych z cyklu „Zagrożenia naturalne w górnictwie”. Obrady odbędą się 16-18 czerwca br. w Jurajskim Orlim Gnieździe w Hucisku, koło Zawiercia.

 

- Sesja plenarna będzie dotyczyła zrównoważonego rozwoju górnictwa węgla kamiennego w Południowym Koncernie Węglowym. Sesję jubileuszową dedykujemy profesorom Edwardowi Popiołkowi i Henrykowi Marczakowi – poinformował nettg.pl doc. dr. hab. inż. Zenon Pilecki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XIV Warsztatów Górniczych.

 

Drugi dzień warsztatów wypełnią wykłady oraz sesje referatowe i posterowe, które będą dotyczyły kilku grup problemowych. Wiodący temat - zagrożenia naturalne towarzyszące eksploatacji różnych złóż surowców mineralnych – zostaną przedstawione z uwzględnieniem specyfiki węgla kamiennego, węgla brunatnego, rud miedzi, rud cynku i ołowiu, soli, siarki, ropy naftowej i gazu, surowców skalnych i innych. Kilka referatów będzie prezentowało różne aspekty ochrony środowiska na terenach górniczych i pogórniczych. Podczas warsztatów przedstawione zostaną koncepcje przywracanie wartości użytkowych terenom górniczym. Podobnie jak w minionych latach odrębny blok tematyczny oscylował będzie wokół zagadnień prawnych, organizacyjnych i ekonomiczno-finansowe w zakresie rewitalizacji terenów pogórniczych.


W drugim dniu zaplanowano także specjalną sesję – Geoinformatyka w górnictwie – MINFORMATICS. Zostanie ona przygotowana przez pracowników Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH oraz Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Przedstawią oni uczestnikom warsztatów symulacje numeryczne procesów technologicznych, geomechanicznych, geodynamicznych i geologicznych w górnictwie, a także modele cyfrowe w problematyce górniczej i ochrony środowiska na terenach górniczych i pogórniczych.

 

Warsztatom, którym medialnie patronuje „Trybuna Górnicza” i portal nettg.pl, towarzyszyć będzie wyjazd do kopalń Południowego Koncernu Węglowego SA. Zaplanowano go na zakończenie obrad. Najlepsze referaty młodych pracowników nauki i przemysłu zostaną uhonorowane nagrodami. Wszystkie zakwalifikowane do warsztatowej prezentacji prace zostaną opublikowane w formie elektronicznej (na płytach CD/DVD) oraz trzech czasopismach naukowych.

 

Organizatorami tegorocznych warsztatów są pracownicy Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Południowego Koncernu Węglowego, a także działacze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. W 16-osobowym komitecie honorowym jest m.in. Jacek Jezierski, główny geolog kraju. Komitet naukowy to 29-osobowe gremium najwybitniejszych przedstawicieli ośrodków akademickich i jednostek badawczych pracujących na rzecz górnictwa.


Komitet honorowy:

dr Henryk Jacek JEZIERSKI - Główny Geolog Kraju
dr inż. Piotr LITWA - Prezes Wyższego Urzędu Górniczego - przewodniczący
prof. dr hab. inż. Antoni TAJDUŚ - Rektor Akademii Górniczo - Hutniczej
prof. dr hab. inż. Józef DUBIŃSKI - Naczelny Dyrektor GIG
mgr inż. Andrzej SZYMKIEWICZ - Prezes Zarządu Południowego Koncernu Węglowego S.A.
prof. dr hab. inż. Piotr CZAJA - Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH
prof. dr hab. inż. Marian DOLIPSKI - Dziekan Wydz. Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej
dr inż. Lidia GAWLIK - Z-ca Dyr. ds Naukowych IGSMiE PAN
prof. dr hab. inż. Jerzy KLICH - Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH
mgr inż. Jan MATUSZEWSKI - Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Technicznych Południowego Koncernu Węglowego S.A.
prof. dr hab. inż. Jacek MATYSZKIEWICZ - Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki
i Ochrony Środowiska AGH
prof. dr hab. inż. Eugeniusz MOKRZYCKI - Dyrektor IGSMiE PAN
prof. dr hab. inż. Roman NEY - Przew. Rady Naukowej IGSMiE PAN
prof. dr hab. inż. Kaja PIETSCH - Przewodnicząca Komitetu Geofizyki PAN
prof. dr hab. Stanisława SANAK-RYDLEWSKA - Wydz. Górnictwa i Geoinżynierii AGH
prof. dr hab. inż. Tadeusz SŁOMKA - Prorektor ds. Ogólnych Akademii Górniczo - Hutniczej

 

Komitet naukowy:

 

prof. dr hab. inż. Jan BUTRA
prof. dr hab. inż. Jan BIAŁEK
prof. dr hab. inż. Mirosław CHUDEK
prof. dr hab. inż. Bogdan CIANCIARA
prof. dr hab. inż. Józef DUBIŃSKI
dr inż. Jan DULEWSKI
prof. dr hab. inż. Zbigniew FAJKLEWICZ
prof. dr hab. inż. Henryk FILCEK
dr inż. Antoni JAKUBÓW
prof. dr hab. inż. Jadwiga JARZYNA
doc. dr hab. inż. Józef KABIESZ
doc. dr inż. Piotr KOŁODZIEJCZYK
prof. dr hab. inż. Władysław KONOPKO
dr inż. Adam KRZYŻOWSKI
prof. dr hab. inż. Jerzy KWIATEK
prof. dr hab. inż. Andrzej LEŚNIAK
prof. dr hab. inż. Edward MACIĄG
prof. dr hab. inż. Henryk MARCAK
dr inż. Wojciech MAYER
dr inż. Adam MIREK
doc. dr hab. inż. Grzegorz MUTKE
prof. dr hab. inż. Marek NIEĆ
prof. dr hab. Maciej PAWLIKOWSKI
prof. dr hab. inż. Edward POPIOŁEK
prof. dr hab.inż. Tadeusz SŁOMKA
prof. P. Śl. dr hab. inż. Piotr STRZAŁKOWSKI
prof. dr hab. inż. Antoni TAJDUŚ
prof. dr hab. inż. Jan WALASZCZYK
prof. dr hab. inż. Wacław ZUBEREK

 

Komitet Organizacyjny:

doc. dr hab. inż. Zenon PILECKI - przewodniczący
mgr inż. Jan PALKA
mgr inż. Adam BARAŃSKI
mgr inż. Rafał CZARNY
dr inż. Jan DULEWSKI
dr inż. Jacek JAROSZ
mgr inż. Teresa JERUŻALSKA
mgr inż. Krzysztof KRAWIEC
mgr inż. Tomasz ŁĄTKA
dr inż. Elżbieta PILECKA

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.