Wzrosty na Wall Street, mocna przecena General Electric

Mimo obaw o napięcia handlowe na linii USA-Chiny, indeksy giełdowe na Wall Street zakończyły wtorkową sesję na sporych plusach. Uwagę przykuwały akcje General Electric, który kosztuje po raz pierwszy od wielu lat poniżej 10 USD.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,77 proc., czyli około 430 pkt., do 24.874,64 pkt.

S&P 500 wzrósł o 1,57 proc. i wyniósł 2.682,63 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,58 proc. do 7.161,65 pkt.

- Jest jasne, że giełda znajduje się w fazie korekty i myślę, że inwestorzy muszą przyjąć to do wiadomości. Zazwyczaj rynki byka są globalne w skali, a pytanie brzmiało: czy my podążymy za resztą świata, czy świat podąży za nami - powiedział Bruce Bittles, główny strateg inwestycyjny w Baird.

Pomimo ostatniej przeceny, giełdy w USA generalnie zachowują się lepiej w 2018 roku niż reszta światowych indeksów. Stoxx Europe 600 od początku roku jest na 8-proc. minusie. Azjatycki indeks Shanghai Composite od stycznia stracił już ponad 24 proc.

Akcje Coca-Coli szły w górę o ok. 1,2 proc. po tym, jak firma ogłosiła wyższy od oczekiwań zysk na akcję w III kw. 2018 r. - wyniósł on 58 centów. Analitycy rynkowi oczekiwali zysku na poziomie 55 centów.

MasterCard taniał o ok. 1,2 proc. w reakcji na raport finansowy za III kw. 2018 r.

Walory General Electric spadły ponad 10 proc., poniżej 10 USD, co jest najniższym poziomem od 9 lat. Spółka ogłosiła, że dywidenda kwartalna w 2019 r. zostanie obcięta do jednego centa za akcję. GE poinformowało także, iż SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych) rozszerza swoje dochodzenie ws. praktyk księgowych firmy.

Akcje Apple'a szły w górę o ok. 1 proc. po wtorkowej prezentacji nowych modeli MacBooka i iPada.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji

Spółka Stalexport Autostrady, czyli właściciel koncesjonariusza autostrady A4 Katowice - Kraków, zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji w przyszłym roku. Chce bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą - wynika z wtorkowej informacji.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.