Wzrosty na Wall Street

Wtorkowa (13 czerwca) sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Na umiarkowanych plusach znajdowały się akcje sektora bankowego.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,44 proc. do 21 328,47 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,45 proc. do 2 440,35 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 0,73 proc. do 6 220,37 pkt.

Na giełdach osłabła fala wyprzedaży spółek technologicznych, zapoczątkowana w piątek za Oceanem. Zanotowana podczas poprzednich sesji nagła zniżka wycen firm z sektora IT, które wcześniej w tym roku pomogły w wywindowaniu globalnych indeksów do bardzo wysokich poziomów, zdezorientowała wielu inwestorów.

Otwartym pozostaje pytanie, czy te spadki notowań oznaczały jedynie chwilową przerwę czy bardziej fundamentalną korektę rynku byka.

Sektor technologiczny od początku 2017 roku był najmocniejszy na amerykańskiej giełdzie. Zyskał w tym czasie ponad 20 proc. i odpowiadał za niemal 40 proc. wzrostów indeksu S&P 500. Od początku roku wartość giełdowa FAAMG (Facebook, Amazon, Apple, Microsoft, Alphabet) wzrosła o 600 mld USD.

Na umiarkowanych plusach znajdowały się także akcje sektora bankowego. W poniedziałek wieczorem amerykański departament skarbu opublikował zalecenia dla deregulacji systemu finansowego. Zakładają one m.in. poluzowanie reguły Volckera, zakazującej działalności tradingowej z wykorzystaniem kapitałów własnych, czy też zmniejszenie częstotliwości stress testów.

Najważniejszym wydarzeniem dla rynków w tym tygodniu będzie decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która w środę kończy dwudniowe posiedzenie. Rynek terminowy w niemal 100 proc. wycenia możliwość podwyżki stóp procentowych na tym spotkaniu przez Rezerwę Federalną.

Ważna dla rynków będzie ocena stanu amerykańskiej gospodarki, z której w ostatnim czasie dochodzą sygnały spowolnienia oraz osłabienia presji inflacyjnej. Istotne będą też perspektywy ewentualnej kolejnej podwyżki stóp procentowych w tym roku.

Rezerwa Federalna przedstawi w środę nowe, kwartalne projekcje makroekonomiczne. W centrum uwagi znajdzie się "wykres kropkowy" (dot-plot) z medianą projekcji poziomu stóp procentowych członków FOMC (Federalny Komitet Otwartego Rynku) na koniec roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji

Spółka Stalexport Autostrady, czyli właściciel koncesjonariusza autostrady A4 Katowice - Kraków, zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji w przyszłym roku. Chce bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą - wynika z wtorkowej informacji.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.