Wzrosty na Wall Street

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Nasdaq poszedł w górę o ponad 2,6 proc., a jego notowania wspierał zwyżkujący mocno Netflix.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1 proc. i wyniósł 33.375,49 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,89 proc. i wyniósł 3.972,61 pkt.

Nasdaq Composite poszedł w górę o 2,66 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.140,43 pkt.

Indeksy DJI i S&P 500 zakończyły tydzień na minusie. Nasdaq zanotował trzeci z rzędu tydzień wzrostów.

- Ryzyko recesji w USA jest wysokie, ponieważ gospodarce ciąży bardziej restrykcyjna polityka. Stopa oszczędności gospodarstw domowych jest bliska rekordowo niskiemu poziomowi, a kredyty konsumpcyjne gwałtownie wzrosły. Jeśli wydatki osłabną, może to wywołać szersze spowolnienie - powiedział Brian Rose, starszy ekonomista ds. USA w UBS Global Wealth Management.

Akcje Netfliksa zwyżkowały o ok. 8,5 proc. Netflix podał, że pozyskał netto 7,66 mln nowych abonentów, a jeszcze niedawno spółka wskazywała na spowolnienie tempa wzrostu, prognozując, że w IV kwartale pozyska 4,5 mln nowych abonentów. Zysk Netfliksa na akcję był niższy od oczekiwań i wyniósł 12 centów, podczas gdy rynek szacował go na 45 centów.

Kurs Alphabet poszedł w górę o ponad 5 proc. Spółka zapowiedziała, że zwolni 12 tys. swoich pracowników.

1,4 proc. potaniały akcje firmy farmaceutycznej Eli Lilly po tym jak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) odrzuciła wniosek spółki o zatwierdzenie w przyspieszonym procesie terapii dla pacjentów z chorobą Alzheimera.

Bankierzy z amerykańskiej Rezerwy Federalnej są podzieleni co do dalszej ścieżki dla stóp proc. w USA. Wiceprezes Rezerwy Federalnej Lael Brainard powiedziała w czwartek, że spodziewa się, że stopy procentowe w USA pozostaną na wysokim poziomie pomimo ostatnich oznak osłabienia inflacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Inflacja w górę. Nieznacznie, ale jednak zapłacimy więcej

W maju 2026 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,1 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy w kwietniu br. było to 3 proc. - podał we wtorek Narodowy Bank Polski. Inflacja w maju br. również wyniosła 3,1 proc.

Tusk: Ta akcja była dobrze zaprojektowana

Odeszliśmy od tej części programu CPN, która dotyczyła akcyzy, za jakiś czas będzie decyzja w sprawie VAT - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że CPN w dużej mierze sfinansują firmy paliwowe, dzięki podatkowi od nadzwyczajnych zysków.

Local content? To przyszłość gospodarki

Udział polskich firm w inwestycjach jest zdecydowanie lepiej zabezpieczony - powiedział premier Donald Tusk we wtorek po podpisaniu rekomendacji w sprawie local content, przygotowanych przez resort aktywów państwowych. Jego zdaniem te dobre praktyki staną się powszechne.

Premier: ElectroMobility Poland docelowo ma produkować 400 tys. aut rocznie

Na Dolnym Śląsku będziemy mieć fabrykę półprzewodników we współpracy z Foxconnem, z którym ElectroMobility Poland współpracuje w sprawie budowy fabryki w Jaworznie - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Poinformował, że EMP docelowo ma produkować 400 tys. aut rocznie.