Wzrosty na nowojorskich giełdach

Indeksy na nowojorskich giełdach zakończyły poniedziałkową, 30 września, sesję wzrostami, a Dow i S&P na plusie zamknęły też cały trzeci kwartał. Analitycy i inwestorzy oceniają możliwy wpływ na rynki akcji ostatnich doniesień w sprawie konfliktu handlowego USA-Chiny.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,36 proc. do 26 916,83 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,50 proc. i wyniósł 2976,73 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,75 proc. do 7999,34 pkt.

Dla S&P 500 i Dow Jones to trzeci kolejny kwartał, który oba indeksy zakończyły zwyżką. Z kolei Nasdaq zanotował swój pierwszy kwartalny spadek w 2019 r.

W poniedziałek najwięcej zyskiwały spółki ochrony zdrowia.

Akcje Apple rosły 1,5 proc. - analityk w J.P. Morgan podniósł cenę docelową na akcję Apple do 265 USD z 243 USD.

Inwestorzy giełdowi liczą na postępy w negocjacjach handlowych USA-Chiny.

- Wojna handlowa USA-Chiny nadal stanowi największe zagrożenie dla światowej gospodarki i główne źródło niepokoju inwestorów. Jednakże, gdyby twardo nastawiona polityka handlowa popychała gospodarkę w kierunku recesji, administracja Białego Domu prawdopodobnie zmniejszyłaby jej agresywność - powiedział w notatce Doug Peta, główny strateg inwestycyjny na USA w BCA Research.

Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Skarbu zdementował informacje agencyjne z piątku, że administracja prezydenta Trumpa rozważa wycofanie chińskich firm z giełd z Wall Street.

Doradca handlowy Białego Domu Peter Navarro określił te doniesienia jako "fałszywe".

- Wywieranie maksymalnej presji, a nawet dążenie do wymuszonego rozłączenia relacji chińsko-amerykańskich, zaszkodzi interesom chińskich i amerykańskich firm oraz mieszkańców obu krajów, wywoła zamieszanie na rynkach finansowych i zagrozi globalnemu handlowi oraz wzrostowi gospodarczemu - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.

Kolejny etap strategicznej modernizacji huty

Oddział ArcelorMittal Poland w Krakowie wchodzi w kolejny etap strategicznej modernizacji. Po wyłączeniu części instalacji produkcyjnych spółka pracuje nad tym, by zwiększyć efektywność logistyki i transportu. Jednym z kluczowych elementów tych zmian jest przebudowa infrastruktury kolejowej, która odgrywa fundamentalną rolę w logistyce wsadu dla walcowni gorącej i walcowni zimnej. 

1616666255 1615887806 stacje energi

Europejczycy chętniej kupują auta na prąd

W Europie sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie i jest już większa niż benzynowych. W Polsce elektryki sprzedają się w tym roku słabiej z powodu braku dopłat - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".