Wznowią wydobycie? „Nie ma możliwości określenia terminu”

fot: Witold Gałązka/ARC

Szyb Leon II jest szybem wydobywczym kopalni Rydułtowy

fot: Witold Gałązka/ARC

Po tragicznym w skutkach wstrząsie w ruchu Rydułtowy, który miał miejsce 11 lipca br., z eksploatacji wyłączony został rejon E1. Kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie i od czego będzie zależała?

Jak wskazują przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego decyzja o kontynuacji robót górniczych w partii E1 ruchu Rydułtowy jest uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze od zakończenia przez dyrektora OUG w Rybniku badań mających na celu określenie przyczyn i okoliczności zaistnienia wstrząsów oraz tąpnięcia w rejonie drążenia pochylni II-1200-E1 w pokładzie 712/1-2+713/1-2, a także od sporządzenia orzeczenia. Na potrzeby tych badań prezes WUG zlecił naukowcom specjalizującym się w dziedzinach sejsmiczności generowanej działalnością górniczą oraz zagrożeniami tąpaniami, wykonanie dwóch ekspertyz naukowych dotyczących: weryfikacji lokalizacji oraz analizy mechanizmów ognisk wstrząsów zaistniałych w rejonie E1 11 i 14 lipca oraz analizy geomechanicznych przyczyn wystąpienia ww. wstrząsów.

Kolejną kwestią będzie opracowanie przez przedsiębiorcę koncepcji eksploatacji złoża w ruchu Rydułtowy, która ujęta zostanie w Kompleksowym projekcie eksploatacji pokładów zagrożonych tąpaniami. Projekt taki powinien być przygotowany również w oparciu o opinię naukową. Ponadto powinien uzyskać pozytywną opinię Komisji do Spraw Zagrożeń w Zakładach Górniczych, działającą przy Wyższym Urzędzie Górniczym.

- Termin sporządzenia przez dyrektora OUG orzeczenia uzależniony będzie od terminu wykonania ekspertyz, jak również od czasu niezbędnego dla wykonania pozostałych czynności wyjaśniających, takich jak np. przesłuchań świadków i poszkodowanych. Obecnie nie ma możliwości określenia terminu, w jakim podjęta zostanie decyzja odnośnie kontynuacji robót górniczych w partii E1 – wskazuje Anna Swinarska-Tadla, rzeczniczka WUG w Katowicach.

A co z przyszłością całej kopalni? - W pozostałych rejonach kopalni roboty górnicze nie zostały wstrzymane. Pytanie dotyczące analiz w zakresie bezpieczeństwa prowadzonych robót powinno być skierowane do przedsiębiorcy – dodaje rzeczniczka WUG.

Do wstrząsu w ruchu Rydułtowy doszło na poziomie 1200 m, w pokładzie 712/1-2+713/1-2 w rejonie drążonej pochylni równoległej 1200-E1. Jego energię określono na 2,4x10^7 J. W rejonie zdarzenia znajdowało się 78 górników, z których większość zdołała się wycofać. Jak ustalono, miejsca zdarzenia nie opuściło dwóch pracowników.

Po ponad 10 godzinach akcji ratownicy dotarli do pierwszego z poszukiwanych. Był jednak martwy. Do drugiego zaginionego ratownicy dotarli po kilkunastu godzinach akcji. Trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, nie miał obrażeń, które zagrażałyby jego życiu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.