Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 126.89 USD (+0.56%)

Srebro

85.21 USD (+0.96%)

Ropa naftowa

100.40 USD (-1.24%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.09%)

Miedź

5.85 USD (+0.30%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 126.89 USD (+0.56%)

Srebro

85.21 USD (+0.96%)

Ropa naftowa

100.40 USD (-1.24%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.09%)

Miedź

5.85 USD (+0.30%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Wyższy rating dla Polski

fot: ARC

Podwyższenie ratingu wynika z poprawy sytuacji deficytu fiskalnego

fot: ARC

Japońska Agencja Ratingowa podniosła rating Polski w walucie obcej do "A" z "A-" i walucie krajowej do "A+" z "A". Perspektywa pozostaje stabilna - podała agencja Bloomberg.

Jak napisała agencja, podwyższenie ratingu wynika z poprawy sytuacji deficytu fiskalnego dzięki efektywnej konsolidacji podjętej przez rząd angażujący się w ograniczanie długu.

Dodatkowo rating wspierają stabilne perspektywy gospodarcze wynikające z prowadzania właściwej polityki monetarnej i gospodarczej oraz z poszerzania zdolności produkcyjnych, za którym stoi wzrost inwestycji wzmacniany zagranicznymi inwestycjami bezpośrednimi oraz środkami unijnymi.

Z drugiej strony jednak istnieje pewne ryzyko dla ratingu spowodowane relatywnie wysokim długiem zagranicznym sugerującym podatność na nowe szoki. Niemniej jednak perspektywa jest stabilna.

"Perspektywa pozostaje stabilna. Polska gospodarka i fiskalne fundamenty są wzmacniane, ponieważ obecna koalicja rządząca cieszy się politycznym wsparciem podejmując niezbędne kroki, takie jak: konsolidacja fiskalna, poprawa otoczenia biznesowego oraz wpieranie procesu prywatyzacji" - podaje agencja w komentarzu.

"Gospodarka może pozostać słaba przez jakiś czas, ale prawdopodobnie wzrośnie w granicach 1-2 proc. PKB w 2013 roku i 2014 roku wraz z rosnącym eksportem wynikającym z poprawy europejskiej gospodarki, a popyt krajowy wzrośnie w wyniku gospodarczych bodźców i obniżek stóp procentowych" - napisali w raporcie analitycy JCR.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.

Motyka1

Motyka: Jeśli rynek ropy nie będzie się stabilizował, możliwe decyzje ws. VAT na paliwa

Jeżeli sytuacja na rynkach ropy nie będzie się stabilizowała, to rząd będzie podejmował decyzje ws. działań podatkowych, także w zakresie VAT, które obniżą ceny paliw - przekazał w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka.

Motyka: W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy

W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy - poinformował w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka. Zapewnił, że dostawy oraz zapasy ropy i paliw naftowych w Polsce są w pełni zabezpieczone.

Balczunjpg

Balczun: Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla ElectroMobility Poland

Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla spółki ElectroMobility Poland (EMP) - ocenił w czwartek minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Zadeklarował determinację, co do znalezienia pomysłu na ten projekt, zaznaczając, że w sprawie są m.in. rekomendacje służb państwowych i MSZ.