Wystawa w starej łaźni łańcuszkowej

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Wystawa będzie czynna od 27 września do 4 października w dawnej łaźni łańcuszkowej kopalni „Wujek”

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+58 Zobacz galerię

Galeria
(61 zdjęć)

26 września w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności odbył się wernisaż wystawy fotografii historycznej i współczesnej „Kopalnia…”.  To wystawa fotografii Marka Janickiego oraz Marcina Cieślika, Agnieszki Kowalczyk, Artura Rychlickiego, Agnieszki Sztąpki.

Na zaprezentowanie tej niezwykłej galerii wybrano łaźnię łańcuszkową. Nie ma możliwości nie poczuć oddechu tamtych dni mieszającego się ze zdjęciami z pacyfikacji KWK Wujek podczas stanu wojennego. Można na niej zobaczyć także fotografie ukazujące kopalnię dziś.

Jak podkreśla ŚCWiS, wyjątkowość wystawy podkreśla jej lokalizacja. - Na co dzień niedostępna dla gości łaźnia łańcuszkowa to niemy świadek historii. Właśnie w jej murach rozgrywały się niezwykłe sceny strajku w grudniu 1981 r., po wprowadzeniu stano wojennego. Tam spotykali się strajkujący górnicy i wspólnie podejmowali kluczowe decyzje w sprawie przystąpienia do protestu przez kolejne zmiany w dniu 14 grudnia 1981 r. Tam ks. Henryk Bolczyk sprawował dla nich msze święte. Przed tym gmachem, krótko przed krwawą pacyfikacją, udzielił zgromadzonym absolucji zbiorowej, czyli rozgrzeszenia na wypadek śmierci - napisali organizatorzy.

Wśród gości odwiedzających wystawę był Stanisław Płatek, przewodniczący komitetu strajkowego podczas krwawej pacyfikacji  16 grudnia 1981 r. Odwiedzający zostali wyposażeni w lampki górnicze, dzięki którym jeszcze głębiej można było poczuć klimat wystawy.

Ekspozycja będzie czynna od 27 września do 4 października b.r. w dawnej łaźni łańcuszkowej kopalni „Wujek”. Zwiedzanie będzie odbywać się według harmonogramu i będzie możliwe po wcześniejszej rejestracji. Informacje są na stronie Centrum (scwis.pl).


 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Śląskie znów stolicą światowej lekkoatletyki. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej w Katowicach i Chorzowie

W najbliższy weekend, 22–23 sierpnia 2026 r., województwo śląskie ponownie stanie się centrum światowej lekkoatletyki dzięki Silesia Memoriałowi Kamili Skolimowskiej – polskiej odsłonie Diamentowej Ligi. Najpierw zawodnicy i kibice spotkają się w samym sercu Katowic, a dzień później rywalizacja przeniesie się na Superauto.pl Stadion Śląski w Chorzowie.

Fajer na Hoymie, czyli zakończenie wakacji w zabytkowej kopalni

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku po raz pierwszy stanie się miejscem wspólnego święta mieszkańców dzielnicy Niewiadom. Impreza pod hasłem „Fajer na Hoymie” odbędzie się 29 sierpnia 2026 roku i połączy rodzinne atrakcje z koncertami oraz pokazem Fontanny Parowej.

Z aparatem wśród górników. Z okazji Światowego Dnia Fotografii przypominamy zdjęcia Katarzyny Zaremby-Majcher

Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Fotografii. Z tej okazji chwalimy się pracami red. Katarzyny Zaremby-Majcher, fotoreporterki od wielu lat pracującej dla Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl. Utrwala w swoim obiektywie kopalnie, pracę i zwyczaje górnicze. Jest zawsze tam, gdzie coś ważnego się dzieje - i w dobrych, i w trudnych chwilach. Zobaczcie jej fotografie, a być może znajdziecie na nich także siebie.

Szyb Krystyna. Niezmiennie zachwyca, to perełka modernistycznej architektury

Wieża wyciągowa Szybu Krystyna w Bytomiu to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych budowli industrialnych w naszym regionie. Co ciekawe, do współpracy przy wykonaniu projektu wieży zaproszono znanego architekta