W ujęciu rdr waga elektrowni wodnych i jądrowych, które łącznie odpowiadały za 32 proc. produkcji energii elektrycznej, spadła o 5 pkt proc.

fot: PGG

Węgiel do lamusa? Niekoniecznie

fot: PGG

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej wzrósł w ubiegłym roku, ale mniej niż oczekiwano. Elektrownie węglowe odpowiadały za 16 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w Unii Europejskiej w zeszłym roku - podał Reuters, powołując się na analizę organizacji Ember. Był to najwyższy udział węgla od 2018 r. Emisja dwutlenku węgla z produkcji energii elektrycznej wzrosła zatem w ubiegłym roku o 4 proc. rdr.

Według Ember powrót do wykorzystania węgla w energetyce w ubiegłym roku mógł być jeszcze wyższy. Jednak zużycie węgla nie wzrosło tak bardzo ze względu na większą produkcję energii słonecznej i wiatrowej, a także mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną spowodowane cieplejszą pogodą i oszczędnościami energii. Według raportu wykorzystanie mocy 26 elektrowni węglowych, które nadal działały, było wyjątkowo niskie i wynosiło średnio 18 proc. ich mocy.

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej wzrósł rdr z 14,5 proc. do prawie 16 proc. Większy udział miał gaz, choć nieznacznie. Jego udział wzrósł w ubiegłym roku do 20 proc., a źródeł słonecznych i wiatrowych do 22 proc.

W ujęciu rdr waga elektrowni wodnych i jądrowych, które łącznie odpowiadały za 32 proc. produkcji energii elektrycznej, spadła o 5 pkt proc. Wynika to z wyłączeń elektrowni jądrowych we Francji i nadmiernej suszy w wielu krajach europejskich, która ograniczyła produkcję elektrowni wodnych.

Kraje UE doświadczyły bardzo silnego spadku zapotrzebowania na energię elektryczną w ostatnim kwartale ubiegłego roku, ze spadkiem rdr o 7,9 proc. Autorzy raportu porównują to z drugim kwartałem 2020 r., kiedy w wielu krajach panowały surowe restrykcje związane z pandemią, a popyt na energię elektryczną spadł o około 10 proc.

Zdaniem szefa organizacji Ember, Dave'a Jonesa, Europie udało się w zeszłym roku poradzić sobie z głębokim kryzysem energetycznym, który zaznaczył się m.in. problemami z dostawami gazu z Rosji.

- Presja w 2020 r. spowodowała niewielki wzrost zużycia energii z węgla i dużą falę wsparcia dla OZE – powiedział Jones.

Jego zdaniem udział węgla w produkcji energii elektrycznej nie wzrośnie już, a będzie maleć. Większy udział w produkcji energii będzie miała za to energia słoneczna i wiatrowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.