Spadek ceny miedzi na rynkach światowych ujemnie wpłynął na półroczne wyniki KGHM

1685527037 huta legnica kghm

fot: KGHM

Nowa instalacja w legnickiej hucie oczyszcza gazy w oparciu o technikę kalomelową. To sprawdzona na świecie metoda, której zaletą jest m.in. mała ilość odpadów

fot: KGHM

Zaprezentowane przez KGHM wyniki za pierwsze półrocze 2023 roku pokazują, że górniczo-hutniczy koncern osiągnął bardzo dobre wyniki produkcyjne. Dużo gorsze były za to wskaźniki finansowe.

Jak zaznaczył podczas konferencji wynikowej prezes zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot, wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej KGHM ma w dużym stopniu otoczenie makroekonomiczne, np. koniunktura światowej gospodarki i sytuacja gospodarcza w krajach, które kreują popyt na miedź. Pierwsze półrocze tego roku było pod tym względem trudne, a gospodarki wielu krajów mierzyły się z tzw. techniczną recesją.

– Jeśli chodzi o otoczenie makroekonomiczne, tutaj zwraca uwagę w szczególności cena miedzi, która w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku spadła w sposób znaczący.   Średnia cena miedzi w pierwszym kwartale wyniosła 8700 dolarów za tonę i była o 11 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2022 roku. To jest znaczący spadek cen tego surowca, mający oczywiście istotny wpływ na nasze wyniki – wskazał prezes Zdzikot. Jak dodał, średnia cena srebra pozostała blisko średniej z pierwszego półrocza 2022 roku. 

Zadowoleni z wyników
Szef miedziowego koncernu podkreślił, że wyniki produkcyjne były bardzo dobre – jedne z najlepszych w historii.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych przez Polską Miedź – główną spółkę Grupy. Wyniki produkcyjne pozwalają nam w dużej mierze mitygować ryzyka związane z presją kosztową, która ujawnia się ze względu na wahania na rynku energii czy też na rynku stali – powiedział.

Produkcja górnicza miedzi w koncentracie w KGHM Polska Miedź wyniosła 202,3 tys. ton i była wyższa o blisko 2 proc. w stosunku do wyniku za pierwsze półrocze 2022 roku (198,9 tys. ton). Produkcja miedzi elektrolitycznej była na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie 2022 roku: 295,8 tys. ton (pierwsze półrocze 2023 r.) w stosunku do 296,3 tys. ton (pierwsze półrocze 2022 r.). Produkcja srebra w koncentracie to 677,4 tony, co – jak wskazali przedstawiciele spółki – stanowi najlepszy półroczny wynik do porównywalnego okresu od 2004 roku. Natomiast produkcja srebra metalicznego w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosła 699 ton (+ 31 ton w odniesieniu do pierwszego półrocza 2022 roku) i była najwyższa w porównywalnym okresie od 2018 roku.

Jeśli chodzi o wyniki finansowe, to w pierwszym półroczu tego roku przychody Grupy Kapitałowej KGHM wyniosły 17,76 mld zł, wynik EBITDA (zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek od oprocentowanych zobowiązań, podatków oraz amortyzacji) – 3,15 mld zł, a zysk netto – 401 mln zł. Natomiast w przypadku KGHM Polska Miedź było to odpowiednio: 15,51 mld zł, 2,23 mld zł oraz 1,2 mld zł. Jak wskazali przedstawiciele spółki, wyniki EBITDA są jednymi z lepszych wyników wypracowanych w ciągu ostatnich sześciu lat.

Dla porównania w pierwszym półroczu 2022 roku przychody Grupy Kapitałowej KGHM wyniosły 17,93 mld zł, wynik EBITDA – 5,31 mld zł, a zysk netto – 4,18 mld zł. Jeśli chodzi o KGHM Polska Miedź, przychody wyniosły 15,21 mld zł, wynik EBITDA – 3,44 mld zł, a zysk netto – 2,81 mld zł.

– Porównujemy się do pierwszego półrocza minionego roku, okresu, kiedy ceny miedzi były rekordowe, a presja inflacyjna związana z agresją Rosji na Ukrainę, wpływająca na ceny usług i materiałów, nie była jeszcze tak widoczna – argumentował Mateusz Wodejko, wiceprezes ds. finansowych w KGHM Polska Miedź. 

Różnice kursów
Ocenił zysk netto KGHM Polska Miedź, wypracowany w pierwszej połowie tego roku, jako „jeden z lepszych wyników”, natomiast zysk netto Grupy Kapitałowej KGHM jako „słabszy”.

– Na ten wynik netto wpłynęła sytuacja w KGHM International, gdzie mierzymy się z przejściowym spadkiem produkcji. To wszystko spowodowało, że wynik International jest znacząco ujemny. Ponadto trzeba wskazać na kwestie podstawowe – na wynik netto Grupy Kapitałowej w znaczącym stopniu wpływają ujemne różnice kursowe – powiedział Wodejko.

Prezes KGHM Polska Miedź zwrócił także uwagę na realizowany program inwestycyjny. Zgodnie z założeniami budżetowymi, w tym roku spółka planuje najwyższy w historii poziom nakładów inwestycyjnych i kapitałowych. Zakładane na 2023 rok rzeczowe nakłady inwestycyjne KGHM wynoszą 3,25 mld zł, natomiast pozostałe nakłady inwestycyjne 2,13 mld zł.

– Jesteśmy zadowoleni z tego, że realizacja capexu jest o ponad 21 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – mówił Zdzikot. 

Najważniejsza inwestycja
Jak wskazali przedstawiciele koncernu, KGHM konsekwentnie realizuje plany dotyczące rozwoju, w tym Projekt Udostępniania Złoża, w ramach którego uruchomiono najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze: szyb GG-1 o głębokości 1348 m. Szyb w Kwielicach to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta oraz największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. W czerwcu doszło do kluczowego dla tego projektu połączenia szybu z Zakładami Górniczymi Rudna.

Rozpoczęły się również pierwsze prace przy budowie 32. szybu KGHM, GG-2. Plac szybowy powstaje w okolicach miejscowości Słone w Zagłębiu Miedziowym. Na miejscu rozpoczęły się już wiercenia otworów podszybowych. Obecnie trwa odwiert dwóch z trzech przewidzianych otworów. Oprócz tego KGHM ogłosił w czerwcu, że przystępuje do opracowania studium wykonalności budowy nowoczesnej Warzelni Soli. Inwestycja ma charakter biznesowy i jednocześnie proekologiczny – zmniejszy zasolenie wód technologicznych KGHM i pozwoli na uzyskanie neutralnej dla środowiska wody pozbawionej soli i zanieczyszczeń. Dodatkowo wyprodukowane zostanie do miliona ton soli warzonej rocznie oraz blisko 70 tys. ton nawozów dla rolnictwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.