Wypłata nagrody dla 22 000 pracowników JSW ma zależeć od wyników tego półrocza. Zarząd spółki przygląda się wnioskowi związkowców

fot: Jarosław Galusek/ARC

Związki domagają się wzrostu płac w tym roku o 7 proc., a także rewizji zasad zatrudniania nowych pracowników...

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przeanalizuje możliwości wypłaty blisko 22-tysięcznej załodze firmy nagrody za 2018 r., o co wnioskują działające w JSW związki zawodowe. Nagroda mogłaby być wypłacona, jeżeli pozwolą na to wyniki pierwszego półrocza 2019 r.

W środę, 6 marca, związkowcy zwrócili się do zarządu JSW o pilne spotkanie, by ustalić wysokość i termin wypłaty nagrody za miniony rok. Swój postulat strona społeczna argumentowała "przekroczeniem wyników ekonomiczno-finansowych ujętych w planie techniczno-ekonomicznym JSW za 2018 rok". Pod wnioskiem podpisali się przedstawiciele reprezentatywnych związków JSW: Solidarności, Kadry oraz Federacji Związku Zawodowego Górników JSW.

- Do spółki wpłynęło pismo od reprezentatywnych związków zawodowych w sprawie wypłaty jednorazowej nagrody. Zarząd nie podjął na razie żadnej decyzji w tej sprawie, ale przeanalizuje możliwości - skomentowała w czwartek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. Wypłata nagrody ma być analizowana, jeśli pozwolą na to wyniki spółki osiągnięte w pierwszym półroczu tego roku.

W tym roku związki nie wnioskowały jak dotąd o podwyżkę wynagrodzeń w JSW. W czerwcu zeszłego roku zarząd JSW zawarł ze związkowcami porozumienie płacowe, które zakończyło wszczęty w połowie kwietnia 2018 r. spór zbiorowy w firmie. Związki domagały się 15-proc. podwyżki wynagrodzeń oraz nadpłaty świadczeń utraconych na mocy porozumienia z września 2015 r. Ostatecznie ustalono, że od czerwca 2018 r. JSW zwiększy fundusz wynagrodzeń o 7 proc., co oznaczało przeznaczenie w ub. roku na płace dodatkowych ok. 187 mln zł. Ponadto, spółka zobowiązała się do wypłacenia pracownikom ok. 370 mln zł, które utracili z powodu oszczędności w 2016 r. Chodziło o nadpłatę nagrody rocznej - tzw. 14. pensji oraz deputatu węglowego.

W grudniu 2017 r. JSW podpisała już ze związkami porozumienie, na mocy którego spółka wypłaca pracownikom w latach 2018 i 2019 świadczenia zawieszone w 2015 r. Jak wówczas podano, wartość tych świadczeń w 2018 r. to ok. 350 mln zł, a w 2019 r. ok. 200 mln zł.

W porozumieniu zawartym w JSW we wrześniu 2015 r. na trzy lata (2016-2018) zawieszono tzw. czternastki i deputaty węglowe, a pracownicy administracji stracili prawo do nagród barbórkowych. We wrześniu 2017 r. załoga JSW otrzymała 4,3 tys. zł jednorazowej nagrody, co w części zrekompensowało zawieszone świadczenia. Natomiast zgodnie z porozumieniem z czerwca zeszłtego roku, w lipcu załoga otrzymała zaległą 14. pensję, a jesienią zaległy deputat węglowy za 2016 r. Tym samym zrekompensowano pracownikom ostatni utracony element, wynikający z porozumienia oszczędnościowego z 2015 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.