Wypadki: przyczyną bałagan i łamanie przepisów

fot: ARC

Na terenie kopalni Zofiówka zginął pracownik firmy usługowej

fot: ARC

Łamanie przepisów, zła organizacja i bałagan w miejscu pracy, prowadzenie robót spawalniczych bez zezwoleń. Takie przyczyny w opinii Wyższego Urzędu Górniczego doprowadziły do dwóch wypadków, które zdarzyły się w środę (25 stycznia) w kopalniach węgla kamiennego.

O pierwszym wypadku, który miał miejsce na terenie zakładu przeróbczego kopalni Borynia - Zofiówka Ruch Zofiówka, informowaliśmy na portalu górniczym nettg.pl. Zginął wówczas 55-letni pracownik firmy Budo-Mat PPUH, który pracował przy demontażu rurociągu technologicznego. Mężczyzna spadł z wysokości 4 m na betonową posadzkę. Ze wstępnych ustaleń wynika, że prace na wysokości w zakładzie przeróbczym wykonywano na rusztowaniu, bez zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości. Poszkodowany był żonaty, osierocił jedno dziecko. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku. Zdarzenie miało miejsce około godz. 10.40.

Niecałe pół godziny wcześniej w Zakładzie Górniczym Sobieski 28-letni spawacz podczas cięcia gazowego konstrukcji stalowej przenośnika taśmowego uległ poparzeniom II stopnia klatki piersiowej, krocza oraz uda. Zdarzenie miało miejsce w podziemnym wyrobisku pokładu 209 na poziomie 500m. Prace spawalnicze w tym rejonie były prowadzone wbrew zakazom wynikającym z przepisów, a użyty sprzęt spawalniczy został pobrany bez wymaganego zezwolenia. Okoliczności tego wypadku ustala OUG w Katowicach. Poszkodowany jest hospitalizowany w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Sytuacja JSW na rynku stali i koksu. Europejscy producenci uruchamiają ponownie wielkie piece

W pierwszym kwartale 2026 r. europejski rynek stali wszedł w nowy etap regulacji klimatycznych. To początek pełnego wdrożenia unijnego mechanizmu CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), który ma chronić lokalnych producentów przed nieuczciwą konkurencją z krajów o niższych standardach emisyjnych. Jak wyglądała w tym czasie sytuacja JSW?

Siódma stacja wodorowa już działa. Nowy punkt powstał w Gdyni, w Katowicach też już jest

Orlen uruchomił swoją siódmą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Obiekt przy ul. Wielkopolskiej 239 w Gdyni jest przeznaczony dla samochodów osobowych, autobusów i ciężarówek. Inwestycja stanowi kolejny etap rozbudowy krajowej infrastruktury wodorowej, która ma wspierać rozwój niskoemisyjnego transportu i realizację strategii wodorowej Grupy Orlen.

Górnicy: Transformacja energetyczna jest obecnie procesem niesprawiedliwym i niezaplanowanym

Przygotowanie przez Eneę i Bogdankę mapy drogowej transformacji oraz programu przekwalifikowania pracowników - to niektóre z rekomendacji zawartych w opublikowanym we wtorek raporcie Fundacji Instrat.

Błoto, pot i adrenalina, czyli biegiem po hałdzie - SRK & RUNMAGEDDON

84 lata - tyle wyniosła różnica wieku między najmłodszym i najstarszym uczestnikiem tegorocznej edycji SRK & RUNMAGEDDON Katowice Hałda Kostuchna. Na trasie błoto, pot i adrenalina. Na mecie - triumf z wytrwałości i radość z pokonania własnych słabości. Z wyjątkowym pogórniczym terenem zmierzyło się blisko cztery tysiące osób.