Wyniki Turnieju Wiedzy Górniczej rozegranego w ramach Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie

fot: Kajetan Berezowski

Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej : Tomasz Draga (Politechnika Śląska), Łukasz Dubel i Adam Jankowski, reprezentanci AGH

fot: Kajetan Berezowski

+5 Zobacz galerię

Galeria
(8 zdjęć)

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie reprezentować swoje uczelnie. Łukasz Dubel (1) i Adam Jankowski (2) Akademia Górniczo-Hutnicza i Tomasz Draga (3) Politechnika Śląska, stanęli na podium tegorocznego Turnieju Wiedzy Górniczej rozegranego 26 lutego br. w ramach XXVIII edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie.

Zwycięzcy błysnęli szeroką wiedzą o górnictwie. Potrafili trafnie odpowiedzieć na pytania zarówno z zakresu eksploatacji węgla, jak i rud miedzi.

- Przygotowywaliśmy się do turnieju w zasadzie od pierwszego roku studiów, a więc przez prawie pięć lat. Nie obawialiśmy się wbrew pozorom pytań z dziedziny technologii, ale prawa geologicznego i górniczego. Ulegało częstym zmianom i można było wpaść w jakąś pułapkę. Na szczęście to już za nami – odetchnął po wyjściu z egzaminu Łukasz Dubel.

Uczestnikom rywalizacji towarzyszył niemały stres. Jak tłumaczyli, nie da się go uniknąć, mając świadomość, że nie reprezentuje się tylko samych siebie, ale przede wszystkim macierzystą uczelnię. Każdy studencki sukces buduje jej prestiż, pokazuje ją w dobrym świetle.

- Tłumaczyłem moim studentom, aby trzymali nerwy na wodzy, ale łatwo się mówi, zwłaszcza, gdy stawka turnieju jest spora – tłumaczył dr inż. Jan Kania, który wraz z dr inż. Anetą Grodzicką przygotował drużynę Politechniki Śląskiej.

Czterdzieści minut musiało wystarczyć studentom, żeby wypełnić test jednorazowego wyboru liczący 40 pytań.

- Trzeba było pogłówkować nad każdym pytaniem. Były złożone, wymagały solidnej wiedzy – przyznał Grzegorz Spiszak z Politechniki Śląskiej, uczestnik finału.

Ostatecznie jednak nie zdołał przebić się do zwycięskiej trójki.

Do końca wierzyła w sukces Natalia Bugajska z Politechniki Wrocławskiej, która prócz górnictwa i geologii studiuje także geodezję.

-Węgiel kamienny mocno zdominował test. Zagadnień związanych z eksploatacją miedzi było zdecydowanie mniej, a my przecież się w tym specjalizujemy – przekonywała.

Jedyna przedstawicielka płci pięknej na tegorocznym Turnieju Wiedzy Górniczej również musiała zadowolić się miejscem poza podium.

Podobnie jak w ubiegłym roku o kolejności zajmowanych lokat decydowały pojedyncze punkty.

- Na przestrzeni ostatnich lat poziom turnieju wyraźnie rósł. Tak trudnych pytań jak te, które pojawiły się w tym roku, jeszcze nie było. Jestem pełen podziwu dla studentów. Z pełną kompetencją podeszli do rywalizacji. Widać, że wykonali mrówczą robotę nad książkami – przyznał juror dr Jacek Korski.

Pod wrażeniem wysokiego poziomu zwycięzców był też dr inż. Cezary Bachowski z KGHM Polska Miedź, drugi członek jury.

- Dwójka z AGH była bezkonkurencyjna. Podwójny sukces tej uczelni. Brawo! - skomentował.

Laureaci turnieju planują w najbliższym czasie złożyć egzamin magisterski, a po nim zabiorą się za poszukiwanie pracy. Łukasz Dubel, chciałby pracować w KGHM Polska Miedź, marzeniem Adama Jankowskiego i Tomasza Dragi jest kariera w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

- Prawda o górnictwie jest taka, że to absolwent poszukuje dobrej pracy, a nie odwrotnie. Konkurencja jest wbrew pozorom spora – podsumował Tomasz Draga.

Patronami medialnymi Turnieju Wiedzy Górniczej były redakcje Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl.

W galerii: Turniej Wiedzy Górniczej 2019 (zdjęcia: Kajetan Berezowski - netTG.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.