Wyniki finansowe grupy PKN Orlen w III kwartale 2010 r.

Orlen szyld ARC

fot: ARC

W 2009 roku Orlen wprowadził na nasz rynek łącznie 510 tys. ton biokomponentów i biopaliw

fot: ARC

 Zysk netto grupy PKN Orlen w III kw. 2010 r. wyniósł ponad 1,25 mld zł i był większy o 300 mln od wyniku uzyskanego w tym samym okresie rok wcześniej. Łączne wolumeny sprzedaży wzrosły w tym czasie o 4 proc.

Jak podał płocki koncern w piątkowym skonsolidowanym raporcie, zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w III kw. 2010 r. 1,24 mld zł.

Zadłużenie netto grupy PKN Orlen na koniec września 2010 r. wyniosło 9,87 mld zł i było o 387 mln zł niższe od stanu z końca 2009 r. W ocenie płockiego koncernu, zadłużenie to kształtuje się na bezpiecznym poziomie.

W komunikacie biura prasowego PKN Orlen poinformowano, iż dźwignia finansowa (zadłużenie do kapitału własnego) zbliżyła się do założonego w strategii płockiego koncernu poziomu 30-40 proc. i wyniosła 42,2 proc., natomiast dostępne linie kredytowe wynoszą obecnie ponad 1 mld EUR.

PKN Orlen podał, iż w III kw. 2010 r. odnotowano "wyraźną poprawę wskaźników makroekonomicznych branży paliwowej" w stosunku do III kw. 2009 r. - ceny ropy były wyższe w tym czasie o 9 USD/bbl (baryłkę), marża rafineryjna i dyferencjał Ural/Brent (różnica ceny ropy Ural do Brent) wzrosły o 0,4 USD/bbl, a marża petrochemiczna o 152 EUR/t (tonę) do 753 EUR/t.

"W takich warunkach makroekonomicznych, dzięki wyższej sprzedaży we wszystkich segmentach oraz optymalizacji kosztów działalności, PKN Orlen osiągnął najlepszy od początku 2009 r. zysk operacyjny wg LIFO (metoda szacowania zapasów - ostatnie weszło, pierwsze wyszło) w wysokości 0,7 mld zł" - poinformował w komunikacie płocki koncern.

Cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, wyraził zadowolenie z osiągniętych wyników finansowych i wskaźników operacyjnych. "Był to dla nas także okres inwestycji w technologie oraz pracy nad zwiększeniem wykorzystania mocy produkcyjnych. Te zrealizowane z powodzeniem działania będą przynosić widoczne efekty w dłuższej perspektywie" - oświadczył Krawiec, komentując skonsolidowane wyniki płockiego koncernu.

PKN Orlen podał, że w III kw. 2010 r. w pełni wykorzystywał moce przerobowe zakładu produkcyjnego w Płocku oraz zwiększył wykorzystanie mocy w Czechach (grupa Unipetrol) do poziomu 86 proc. i na Litwie do poziomu 99 proc. (Orlen Lietuva). Przerób ropy naftowej grupy PKN Orlen wzrósł w tym czasie o 1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2009 r.

Jak zaznaczono w komunikacie płockiego koncernu, w efekcie zwiększenia wolumenów sprzedaży w segmencie detalicznym o 6 proc., rafineryjnym o 3 proc. oraz petrochemicznym o 8 proc. w porównaniu do III kw. 2009 r., PKN Orlen odnotował najwyższy od początku 2009 r. łączny wolumen sprzedaży - 9,2 mln t.

PKN Orlen poinformował, że dzięki poprawie czynników makroekonomicznych i wzrostowi wolumenów sprzedaży, przychody ze sprzedaży w III kw. 2010 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosły o 18 proc. i wyniosły ponad 22 mld zł.

PKN Orlen zakomunikował, iż w raportowanym okresie kontynuowano kluczowe projekty inwestycyjne, przy niższych o 133 mln zł nakładach niż w III kw. 2009. W tym czasie płocki koncern wypracował 0,4 mld zł środków pieniężnych z działalności operacyjnej, jednocześnie odnotowując wzrost wydatków inwestycyjnych wynikający z zapłaconych zobowiązań odroczonych z 2009 r. w wysokości 0,6 mld zł.

W komunikacie PKN Orlen podkreślono konsekwentne dążenie do podwyższania wartości spółki poprzez kontynuowanie projektów optymalizacyjnych i rozwojowych. W ich efekcie - w ocenie płockiego koncernu - litewska Orlen Lietuva osiągnęła w 2010 r. lepszy o 50 mln USD wynik operacyjny wg LIFO, a czeski Unipetrol odnotował zdecydowaną poprawę tego wyniku o prawie 2,7 mld CZK.

PKN Orlen podał, iż na IV kw. 2010 r. zaplanował sprzedaż kolejnej transzy posiadanych zapasów obowiązkowych paliw. Z kolei w 2011 r. płocki koncern planuje pierwsze odwierty mające na celu analizę złóż gazu łupkowego w rejonie Lublina.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.