Wyniki: Energa z zyskiem w drugim kwartale

1422884137 elektrownia ostroleka energa pl

fot: energa.pl

Dzieki inwestycji bloki w Ostrołęce będą w stanie wytwarzać energię jeszcze przez ponad 15 lat

fot: energa.pl

Zysk netto grupy Energa, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w drugim kwartale 2017 roku 174 mln zł wobec 127 mln zł straty rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie półrocznym. Konsensus PAP zakładał 184,1 mln zł zysku netto.

EBITDA wyniosła w II kwartale 542 mln zł i była nieznacznie wyższa od wcześniejszych szacunków spółki na poziomie 535 mln zł oraz 22 proc. wyższa rok do roku.

"Spadek poziomu EBITDA segmentu Dystrybucja został skompensowany wzrostem EBITDA w segmentach Wytwarzanie i Sprzedaż oraz segmencie Pozostałe i korekty" - podała Energa w raporcie.

Zysk operacyjny grupy wyniósł w II kwartale 300 mln zł wobec 35 mln zł straty rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży netto wyniosły 2,487 mld zł wobec 2,316 mld zł rok wcześniej.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się 279,6 mln zł zysku operacyjnego i 2,45 mld zł przychodów.

Po pierwszym półroczu 2017 r. przychody grupy Energa wyniosły 5,197 mld zł (wzrost o 5 proc. rdr), EBITDA 1,143 mld zł (wzrost o 5 proc. rdr), a zysk netto jednostki dominującej 484 mln zł wobec 119 mln zł straty przed rokiem.

EBITDA segmentu Dystrybucji w II kwartale tego roku wyniosła 400 mln zł, segmentu Wytwarzania wyniosła 73 mln zł, a segmentu Sprzedaży 21 mln zł. Rok temu, w drugim kwartale 2016 roku, było to odpowiednio: 421 mln zł (dystrybucja), 35 mln zł zł (wytwarzanie) i minus 1 mln zł (sprzedaż).

Energa podała, że spadek EBITDA segmentu Dystrybucja o 21 mln zł rdr wynikał z wyższego poziomu kosztów OPEX negatywnie wpływającego na EBITDA pomimo korzystniejszej rdr marży na sprzedaży usług dystrybucyjnych. Segment Wytwarzanie zanotował wzrost EBITDA głównie w efekcie wzrostu przychodów ze sprzedaży: energii elektrycznej, praw majątkowych, regulacyjnych usług systemowych oraz ciepła częściowo skompensowanego wyższym kosztem zakupu paliw.

W przypadku segmentu Sprzedaż wzrost EBITDA był spowodowany poprawą rentowności na sprzedaży energii elektrycznej.

Spółka podała, że znaczny udział w strukturze EBITDA miał również segment Pozostałe i korekty (9 proc.) co związane było z rozpoznaniem w II kwartale 2017 roku w wyniku EBITDA grupy zysku z okazyjnego nabycia powstałego w związku ze wstępnym rozliczeniem nabycia akcji spółki Polimex - Mostostal w wysokości 50 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.