Wynik finansowy przedsiębiorstw w I półroczu niższy niż przed rokiem

fot: ARC

Niższa dynamika PKB nie przekłada się na pogorszenie wpływów podatkowych - podaje resort finansów

fot: ARC

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw w okresie styczeń-czerwiec br. wyniósł 50,4 mld zł i był niższy o 22,8 proc. niż przed rokiem - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zysk netto wyniósł 78,4 mld zł i był niższy o 0,6 mld zł od uzyskanego w I półroczu 2019 r.

- W I półroczu 2020 r. spadek przychodów ogółem (5,2 proc.) był większy niż spadek kosztów ich uzyskania (4,4 proc.). Wyniki finansowe badanych przedsiębiorstw były niższe od uzyskanych rok wcześniej. Pogorszyły się również wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Nakłady inwestycyjne były niższe o 6,1 proc. od notowanych w I półroczu 2019 r. (kiedy miał miejsce wzrost o 19,0 proc.) - podał GUS w poniedziałkowym komunikacie.

GUS podał, że przychody ogółem były niższe o 5,2 proc. od osiągniętych rok wcześniej, a koszty ich uzyskania spadły o 4,4 proc. Pogorszył się wskaźnik poziomu kosztów z 95,0 proc. przed rokiem do 95,8 proc.

- Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów spadły o 5,4 proc., a koszty tej działalności - o 5,2 proc. Wynik finansowy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniósł 63,3 mld zł i był niższy o 9,2 proc. niż w I półroczu 2019 r. Wynik finansowy z pozostałej działalności operacyjnej ukształtował się na poziomie 6,8 mld zł i był wyższy o 2,2 mld zł niż przed rokiem - czytamy.

GUS podał, że zanotowano pogorszenie wyniku na operacjach finansowych (minus 7,5 mld zł wobec 4,1 mld zł w I półroczu 2019 r.).

- Wynik finansowy brutto wyniósł 62,6 mld zł wobec 78,5 mld zł przed rokiem, a jego obciążenia ukształtowały się na poziomie 12,2 mld zł (wobec 13,2 mld zł). Wynik finansowy netto wyniósł 50,4 mld zł i był niższy o 22,8 proc. niż przed rokiem - podał GUS.

Z danych GUS wynika, że zysk netto wyniósł 78,4 mld zł i był niższy o 0,6 mld zł od uzyskanego w I półroczu 2019 r., a strata netto wyniosła 28,0 mld zł i zwiększyła się o 14,4 mld zł w skali roku.

- Zysk netto wykazało 72,3 proc. ogółu przedsiębiorstw (wobec 74,9 proc. rok wcześniej), a uzyskane przez nie przychody stanowiły 75,4 proc. przychodów z całokształtu działalności badanych przedsiębiorstw (wobec 83,8 proc. przed rokiem) - czytamy.

W przetwórstwie przemysłowym zysk netto odnotowało 76,7 proc. jednostek (przed rokiem 78,9 proc.), a udział uzyskanych przez nie przychodów w przychodach wszystkich podmiotów tej sekcji wyniósł 71,3 proc. (wobec odpowiednio 87,2 proc. przed rokiem).

Z grupy przedsiębiorstw objętych badaniem, podobnie jak przed rokiem 52,4 proc. wykazało w I półroczu 2020 r. przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów na eksport.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.