Wynagrodzenia rosły wyraźnie szybciej niż ceny

1522995489 portfel 01

fot: ARC

W jakim zakresie inicjatywa PiS może zmienić obowiązującą "ustawę kominową" o wynagrodzeniach szefów spółek Skarbu Państwa?

fot: ARC

Wynagrodzenia, podobnie jak w poprzednich latach, rosły wyraźnie szybciej niż ceny. W 2019 r. wzrósł udział płac w polskiej gospodarce - powiedział  dr Jakub Sawulski, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

GUS podał we wtorek, że realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r. w stosunku do 2018 r. wyniósł 4,8 proc. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2019 r. wyniosło 4918,17 zł.

- Stopa realnego wzrostu płac to najważniejszy wskaźnik ekonomiczny z perspektywy przeciętnego Kowalskiego. Pokazuje bowiem, o ile faktycznie więcej zarabiają pracownicy po uwzględnieniu inflacji - skomentował dr Sawulski.

Dodał, że stopa - w wysokości 4,8 proc. - to bardzo dobry wynik.

- Oznacza, że mimo rosnącej inflacji - w szczególności w drugiej połowie 2019 r. - wynagrodzenia, podobnie jak w poprzednich latach, rosły wyraźnie szybciej niż ceny - stwierdził ekonomista. Dodał, że odsetek 4,8 proc. to także wyraźnie więcej niż stopa wzrostu PKB (4 proc.), co sugeruje, że w 2019 r. wzrósł udział płac w polskiej gospodarce.

- To również dobra wiadomość, bo od wielu lat udział płac w PKB w Polsce pozostaje stosunkowo niski i jest przestrzeń do jego podnoszenia - stwierdził Sawulski.

- W 2020 r. prawdopodobnie nie uda się jednak utrzymać tempa realnego wzrostu płac z ostatnich dwóch lat (około 5 proc.) - powiedział. Dodał, że wyższa inflacja i niższy wzrost gospodarczy sprawią, że wskaźnik ten znajdzie się bliżej 3 proc. niż 5 proc. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.