Wydawnictwo: Gwarek – prof. Bolesław Krupiński

fot: Maciej Dorosiński

Z inicjatywy prof. Bolesława Krupińskiego utworzono GIG oraz Światowy Kongres Górniczy

fot: Maciej Dorosiński

Człowiek, którego życiową pasją było górnictwo - taki tytuł nosi pierwszy rozdział 7 zeszytu Pocztu Gwarków Śląskich poświęconego prof. Bolesławowi Krupińskiemu. 24 października 2012 r. przypadła 40 rocznica śmierci tego wielkiego patrioty i wielce zasłużonego, wybitnego przedstawiciela górniczego stanu.

Wspomniany już rozdział jest autorstwa prof. Józefa Dubińskiego, dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego. Obie wspomniane instytucje powstały właśnie z inicjatywy prof. Bolesława Krupińskiego.

"Moje życie zawodowe, rozpoczęte w 1969 roku, nie dało mi szansy ani na współpracę, ani też na bliższe poznanie Profesora Bolesława Krupińskiego. Dane mi było tylko raz, już w czasie pracy zawodowej w GIG, zobaczyć Profesora w czasie odbywającej się w Instytucie konferencji. Był to już siwy, starszy i dostojny mężczyzna. Tym niemniej późniejsze lata pracy symbolicznie splotły moje losy z tym wybitnym człowiekiem" - tak rozpoczyna historię życia prof. Krupińskiego obecny szef GIG.

Na kolejnych stronach wydawnictwa przedstawione są wspomnienia współpracowników i przyjaciół z kraju. Wśród 30 osób, które wspominają prof. Krupińskiego są m.in.: jego kierowca, osobisty lekarz, sekretarka, a także naukowcy i politycy.

W ponad 150-stronnicowej pozycji sporo miejsca poświęcono także na archiwalne dokumenty. Wśród, których znalazły się notatki prasowe oraz zdjęcia profesora.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Goldpress dzięki staraniom Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego i wsparciu m.in. Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Głównego Instytutu Górnictwa, LW Bogdanka, Węglokoksu oraz KGHM.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Małysz nadal przyciąga. Tysiące osób odwiedziło już centrum narciarstwa jego imienia

W ciągu miesiąca ponad 5 tysięcy osób odwiedziło Beskidzkie Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza w Wiśle. Nowa atrakcja turystyczna przyciągnęła zarówno mieszkańców, jak i turystów z Polski oraz zagranicy. – Nazwisko Adama Małysza wciąż ma w sobie magię i nadal przyciąga ludzi - mówi Tadeusz Papierzyński, prezes spółki Baseny Wisła, która zarządza obiektem.

1

Oktoberfest w beskidzkim wydaniu. Pomysł na integrację firmową w Hotelu*** NAT Wisła

Szukasz pomysłu na oryginalne spotkanie dla pracowników, integrację zespołu albo nieformalne wydarzenie dla klientów? Jesienny wyjazd w klimacie Oktoberfestu może być świetną alternatywą dla tradycyjnej kolacji firmowej. Hotel*** NAT Wisła zaprasza na wyjątkową imprezę OKTOBER w Malince, gdzie bawarski klimat spotyka się z tyrolską atmosferą, góralską gościnnością i beskidzkimi smakami.

Górnicze orkiestry dęte (i nie tylko) zagrają w Rudzie Śląskiej

W sobotę, 22 sierpnia 2026 roku, Ruda Śląska po raz 25. rozbrzmi muzyką orkiestr dętych. Jubileuszowa edycja Festiwalu Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła odbędzie się w Parku Kozioła w dzielnicy Ruda, a gwiazdą wydarzenia będzie piosenkarka Teresa Werner.

Zaćmienie Słońca na górniczej hałdzie. Takie rzeczy tylko na Górnym Śląsku

Wyjątkowe zjawiska astronomiczne, w wyjątkowym miejscu. Zaćmienie Słońca i rój Perseidów będzie można obserwować z wielkiej górniczej hałdy w Łaziskach Górnych. Będzie specjalistyczny sprzęt, a o tych wyjątkowych zjawiskach opowiedzą astronomowie.