Wybory prezydenckie w pigułce. Co warto o nich wiedzieć?

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Według wstępnych, sondażowych danych exit poll IPSOS dla TVN, Polsat i TVP, zwycięzcą wyborów parlamentarnych w województwie śląskim została Koalicja Obywatelska

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów, w których wybierać będziemy siódmego prezydenta III RP. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, ponownie do urn pójdziemy 1 czerwca, by wybrać pomiędzy dwoma osobami, które uzyskały najwięcej głosów.

16 maja w nocy zakończona zostanie kampania wyborcza. Na 24 godziny przed głosowaniem, aż do zamknięcia lokali, w których będziemy głosować, obowiązywać będzie cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 18 maja, w godzinach 7.00-21.00. W wymaganym terminie do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły zawiadomienia o utworzeniu 53 komitetów wyborczych. PKW przyjęła 44 z tych zawiadomień, pozostałe 9 zaś odrzuciła. Zarejestrowano 13 kandydatów na prezydenta. Ich komitety do 4 kwietnia dostarczyły podpisy 100 tys. obywateli popierających daną kandydaturę.

W kolejności alfabetycznej to: Artur Bartoszewicz (popierany przez Społeczny Interes), Magdalena Agnieszka Biejat (Nowa Lewica, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy), Grzegorz Michał Braun (Konfederacja Korony Polskiej, Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi, Konfederacja Odnowy RP Wolność i Niepodległość, Kongres Nowej Prawicy, PolExit), Szymon Franciszek Hołownia (Polska 2050 Szymona Hołowni, Polskie Stronnictwo Ludowe, Centrum dla Polski), Marek Jakubiak (Kukiz 15, Federacja dla Rzeczpospolitej, Wolność i Dobrobyt), Maciej Maciak, Sławomir Jerzy Mentzen (Konfederacja Wolność i Niepodległość), Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy, Partia Konserwatywna), Karol Tadeusz Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczeni Ponad Podziałami), Joanna Senyszyn (Bezpartyjni), Krzysztof Jakub Stanowski, Rafał Kazimierz Trzaskowski (Platforma Obywatelska RP, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni, Stronnictwo Demokratyczne, Unia Europejskich Demokratów), Marek Marian Woch (Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska, Stronnictwo Pracy, Alternatywa Społeczna, Związek Słowiański) oraz Adrian Tadeusz Zandberg (Partia Razem).

Na podium sondaży przedwyborczych niezmiennie znajdują się: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen.

Przypomnijmy: Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych. Głosować mogą osoby, które do dnia wyborów ukończyły 18 lat.

Obecnie za późno już jest na zmianę miejsca głosowania w pierwszej turze, pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania czy wniosek o transport do lokalu wyborczego. Te terminy już upłynęły.

Adres lokalu wyborczego można sprawdzić wchodząc wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej wybory.gov.pl. W zakładce "wyszukiwarka obwodów" trzeba wpisać swoje miasto i ulicę. Pod mapą pojawi się adres konkretnej komisji z przydzielonymi do niej ulicami i ewentualnie numerami budynków.

Swój lokal wyborczy (numer obwodu i adres siedziby komisji) można sprawdzić też w aplikacji mObywatel w zakładce "Wybory". Znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje, w tym także o swoich prawach wyborczych czy zbliżających się wyborach.

Można to zrobić także poprzez stronę internetową Centralnego Rejestru Wyborców. To rejestr, w którym można też np. jednorazowo zmienić miejsce głosowania.

Kandydata zgłasza co najmniej 100 tys. obywateli. Prawo do startu w wyborach to tzw. bierne prawo wyborcze. Z kolei czynne prawo wyborcze to prawo do wzięcia udziału w głosowaniu.

Za złamanie ciszy wyborczej, która rozpocznie się w nocy z 16 na 17 maja grozi kara nawet 1 mln zł. W tym czasie obowiązuje zakaz publikowania sondaży wyborczych, jakakolwiek agitacja na rzecz kandydatów. W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalach wyborczych nie wolno eksponować symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Zakaz agitacji obowiązuje także w internecie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.