Wujek: ratownicy w chodniku badawczym

fot: Maciej Dorosiński

Do wstrząsu w ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło o godz. 0.16 w sobotę (18 kwietnia)

fot: Maciej Dorosiński

W ruchu Śląsk kopalni Wujek w ramach akcji ratowniczej prowadzone są pracę w chodniku badawczym "5b". Po ich zakończeniu nąstąpi drążenie kolejnych metrów chodnika ratowniczego do ściany 7 w pokładzie 409 - poinformował portal górniczy nettg.pl w poniedziałek (25 maja) Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Katowickiego holdingu Węglowego, do którego należy kopalnia.

- Tak zwany korek uszczelniający między chodnikiem badawczym "5b", a kierunkiem zachodnim jest gotowy. Trwa wykonywanie obudów na wyjściu z chodnika badawczego oraz uszczelniania korka po stronie wschodniej - uściślił Jaros.

Tuż przed weekendem ratownikom udało się przejść za przecinkę "4". Kolejnym punktem docelowym okazał się chodnik badawczy "5b". W sobotę wieczorem (23 maja) ratownicy dotarli do niego i rozpoczęli jego penetrację.

- Idąc w kierunku wschodnim doszli do dowierzchni centralnej i stwierdzili, że po ok. 20 metrach jest zawalona z minimalnym prześwitem. Natomiast w kierunku zachodnim (w kierunku chodnika nadścianowego ściany "7") prześwit jest większy, natomiast przejście uniemożliwiają zwalone elementy m.in. zapory przeciwwybuchowej. Oczyszczanie przejścia trwałoby długo. Nie wiadomo też jak wygląda sytuacja na kolejnych metrach - informował wówczas Jaros.

Na podstawie tych informacji zadecydowano o dalszym drążeniu chodnika. Zanim to jednak nastąpiło ratownicy zamknęli pianką dwie strony skrzyżowanie się chodnika ratowniczego z chodnikiem badawczym. Dalsze działania w chodniku badawczym były kontynuowane w niedzielę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk o pakietu CPN: Nie możemy bez końca łożyć na to pieniędzy

Nie możemy bez końca łożyć na to pieniędzy - stwierdził w piątek premier Donald Tusk, pytany o ewentualny powrót rządowego programu Ceny Paliwa Niżej (CPN). Podkreślił, że wytrzymałość budżetu "też ma swoje granice". Program CPN był finansowany z tego źródła.

Hennig-Kloska: Propozycja KE łagodzi wpływ polityki klimatycznej na państwa UE

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska oceniła, że opublikowane w piątek propozycje reformy systemu ETS przez KE oznaczają złagodzenie obowiązującej polityki klimatycznej. Zadeklarowała, że resort będzie zabiegał o wolniejsze niż chce KE wycofywanie z rynku uprawnień do emisji CO2.

Tusk: Polska ma od dzisiaj jeszcze bardziej uprzywilejowaną pozycję w ETS

Po raz kolejny Polska otrzymała pozytywną odpowiedź na swoje oczekiwania, aby pewne regulacje UE były bardziej sprzyjające dla kraju - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do zaproponowanej przez KE reformy systemu ETS. Jego zdaniem, teraz Polska ma jeszcze bardziej uprzywilejowaną pozycję w tym względzie.

Politechnika Śląska wykształci wielu nowych inżynierów. Ale nie tych od górnictwa

Politechnika Śląska ogłosiła najpopularniejsze kierunki tegorocznej rekrutacji. Sprawdziliśmy, jakie jest zainteresowanie studiowaniem tych związanych z górnictwem.