WUG: Wyłoniono liderów bezpiecznej pracy w górnictwie węgla kamiennego

64 osoby uczestniczyły w pierwszym etapie „Konkursu wiedzy z zakresu znajomości przepisów regulujących bezpieczne wykonywanie robót górniczych w kopalniach węgla kamiennego”. Test pisemny odbył się dzisiaj (3 listopada br.) w Domu Kultury KHW SA KWK „Wujek” w Katowicach – poinformowała portal nettg.pl rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Konkurs dla pracowników dozoru ruchu z zakładów górniczych, podobnie jak w ubiegłym roku, zorganizowali pracownicy Wyższego Urzędu Górniczego i działacze Koła zakładowego SITG przy WUG.

Reprezentanci poszczególnych kopalni zostali wytypowani przez kierowników ruchu zakładu górniczego (maksymalnie po trzy osoby z zakładów zatrudniających ponad 5 tys. pracowników i maksymalnie po dwie osoby z zakładów zatrudniających do 5tys. pracowników).

- Test zawierał 45 pytań dotyczących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zagrożeń występujących w kopalniach węgla kamiennego. Badaliśmy w szczególności znajomość: ustawy z 4 lutego 1994 roku. - Prawo geologiczne i górnicze oraz jej przepisów wykonawczych, a także Kodeksu Pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczestnicy na ogół dobrze poradzili sobie z pytaniami. Do finału zakwalifikowało się 10 osób z najwyższą liczbą punktów – mówi Janusz Malinga, dyrektor Departamentu Warunków Pracy WUG.

Drugi etap konkursu odbędzie się 17 listopada br. o godz. 10.00, w Wyższym Urzędzie Górniczym (sala 304). W finale spotkają się reprezentanci następujący zakładów:

- ZG „Piekary" Sp. z o.o.: Jarosław Pyka – nadsztygar górniczy i Jarosław Mierzwa – nadsztygar górniczy;

- KWK „Sośnica - Makoszowy": Paweł Justyna - dyspozytor;

- KWK „Brzeszcze-Silesia": Rafał Biba – sztygar oddziałowy;

- KWK „Chwałowice": Leszek Sobik- nadsztygar wentylacji;

- KWK „Marcel”: Tadeusz Strączek – sztygar zmianowy i Krzysztof Bugla – sztygar zmianowy;

- KWK „Murcki - Staszic": Dariusz Węgrzynowicz  - dział TW i Bogdan Korcipa – sztygar zmianowy;

- KWK „Krupiński": Grzegorz Krakówka – sztygar zmianowy;

Na zwycięzców konkursu czekają nie tylko gratulacje i dyplom prezesa WUG, ale także nagrody finansowe fundowane przez przedsiębiorców, których pracownicy zasłużyli na tytuł liderów bezpiecznej pracy w górnictwie. Dla laureatów przewidziano następujące nagrody pieniężne (kwoty netto):

-  10 000 zł  za zajęcie pierwszego miejsca,
- 7 500 zł za drugie miejsce,
- 3 000 zł zatrzecie miejsce,
- po 1 000 zł za miejsca od czwartego do dziesiątego

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.