WUG: transgraniczna współpraca polsko-niemiecka

fot: Maciej Dorosiński

Wiceprezes WUG Wojciech Magiera został nagrodzony m.in. za za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy

fot: Maciej Dorosiński

Trzysoobowa delegacja polskiego nadzoru górniczego, pod przewodnictwem Wojciecha Magiery - wiceprezesa WUG - przebywała we Freibergu. Robocza wizyta odbywała się na zaproszenie Saksońskiego Urzędu Górniczego, w celu wypracowania wspólnej koncepcji projektowej w ramach programu współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.

Współdziałanie nadzoru górniczego i wymiana doświadczeń Saksonii i Dolnego Śląska ma duże znaczenie dla efektywnej współpracy transgranicznej. Podczas wizyty (w dniach 3-4 marca) przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego i Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu przygotowano ramowy program współpracy. Po jego uszczegółowieniu w aspekcie prawno-organizacyjnym przygotowany zostanie projekt wiążącej umowy o współpracy obu instytucji, który będzie uzgadniany podczas kolejnego spotkania kierownictwa obu instytucji, zaplanowanego wstępnie w maju br. we Wrocławiu.

Jak podkreśla Wojciech Magiera sąsiadujące ze sobą regiony, Saksonię i Dolny Śląsk, łączy nie tylko historyczne doświadczenie wielowiekowych powiązań górnictwa. Eksploatacja kopalin na obszarach pogranicza będzie się odbywała także w przyszłości, a już dziś konieczne jest np. współdziałanie przy wymianie dokumentów planistycznych, zasięgania opinii przy przedsięwzięciach o charakterze transgranicznym i wydawania ocen oddziaływania na środowisko.

- Różnice eksploatacji górniczej na Dolnym Śląsku i w Saksonii są bardzo duże, ale jest grupa problemów, którą trzeba rozwiązywać wspólnie. Współpraca nadzoru górniczego zawsze przynosi dwustronne korzyści - zauważa Wojciech Magiera. - W Saksonii dużym wyzwaniem jest rekultywacja i rewitalizacja terenów po dawnych kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego oraz uranu. Na pewno niektóre niemieckie rozwiązania można zaadaptować do polskich realiów. Obecnie na terenach przygranicznych lokalna społeczności wymaga wszechstronnej oceny oddziaływania na środowisko każdej eksploatacji kopaliny, co będzie skutkowało przygotowaniem i wdrożeniem programu przeciwdziałania ewentualnym szkodom górniczym. Od takich uzgodnień zależy społeczna akceptacja górnictwa po obu stronach granicy.

Biuro prasowe WUG informuje także, iż w opracowywanej koncepcji współdziałania polskiego i saksońskiego nadzoru górniczego zapisano m.in.: studyjne wyjazdy specjalistów obu instytucji do obiektów górniczych, warsztaty i konferencje dotyczące prawodawstwa, procedur postępowania administracyjnego i technologii górniczych, bieżącą wymianę informacji i dokumentów, a także wspólne badania i analizy oraz promocję nowoczesnego górnictwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.