WUG szkoli w zakresie bezpiecznego korzystania z maszyn

Wyższy Urząd Górniczy włączył się w Europejską Kampanię Informacyjną na rzecz Bezpiecznych Miejsc Pracy, którą koordynuje Centralny Instytut Ochrony Pracy PIB – dowiedział się portal nettg.pl od Jolanty Talarczyk, rzecznika prasowego urzędu. Akcja ta dotyczy bezpiecznego korzystania z maszyn i urządzeń, które ułatwiają pracę, ale w wielu wypadkach stanowią także poważne zagrożenie dla zdrowie i życia.

 


W ramach kampanii pracownicy nadzoru górniczego przygotowali cykl seminariów na temat „Rola systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz audytów wewnętrznych w kształtowaniu stanu bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla kamiennego”. W ramach tych zajęć szkoleniowych prezentowane będą zasady zarządzania ryzykiem przy eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych w kopalniach węgla kamiennego. W seminariach uczestniczyć będą między innymi osoby kierownictwa działów BHP i energomechanicznych oraz zakładowi społeczni inspektorzy pracy.

 

Pierwsze spotkanie dla osób kierownictwa działów BHP ze wszystkich kopalń węgla kamiennego odbyło się dzisiaj (8 listopada br.) w katowickiej siedzibie WUG. Janusz Malinga – dyrektor Departamentu Warunków Pracy WUG zapoznał słuchaczy z zasadami zarządzania bezpieczeństwem pracy w górnictwie węglowym . Władysław Trzop z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach przedstawił rolę służby BHP w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładach górniczych. Wybrane zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa stosowania i eksploatacji maszyn i urządzeń w górnictwie węglowym omówił Józef Koczwara, dyrektor Departamentu Energomechanicznego. Zasady stosowania maszyn i urządzeń w przestrzeni zagrożonej wybuchem zaprezentował Mirosław Krzystolik, zastępca dyrektora Departamentu Energomechanicznego WUG.

 

Jutro (9 listopada br.) w urzędzie odbędzie się seminarium przygotowane dla przedstawicieli kierownictwa Działów Energomechanicznych KWK. Na środę (10 listopada br.) zaplanowano zajęcia szkoleniowe dla zakładowych społecznych inspektorów pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.