WUG: Komisja nakreśliła wnioski w sprawie profilaktyki zagrożenia wyrzutami gazów i skał

Wczoraj zakończyła prace komisja ds. zagrożenia wyrzutami gazów i skał w podziemnych zakładach górniczych, wydobywających rudy metali. Czternastoosobowy zespół specjalistów, pracujących od połowy września ub. r. pod kierunkiem Adama Mirka, dyrektora Departamentu Górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego, wysunął wnioski i sformułował propozycje rozwiązań prawnych w zakresie profilaktyki tej grupy zagrożeń - poinformowała nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.

Prezes WUG, Piotr Litwa powołał zespół tuż po tym, kiedy 6 września ub. r. w, należącym do KGHM Polska Miedź, Zakładzie Górniczym ,,Rudna" pojawiło się nie notowane wcześniej w kopalniach miedzi zjawisko wyrzutu rozkruszonych skał oraz gazów. Wówczas doszło do niego w chodniku T-169 a na poziomie 1200 m. Generalnym zadaniem komisji było zbadanie przyczyn tego zjawiska. Wśród poleceń szczegółowych były m. in.: analiza stanu rozpoznania zagrożenia wyrzutami gazów i skał w tej grupie zakładów górniczych, ustalenie kierunków działań dla bezpiecznego prowadzenia robót w warunkach zagrożenia wyrzutowego oraz przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych, dotyczących przyszłego postępowania w kontekście nasilenia tego zagrożenia.

W komisji dyrektora Adama Mirka pracowali specjaliści z KGHM Polska Miedź, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, gigowskiej Kopalni Doświadczalnej ,,Barbara", Akademii Górniczo-Hutniczej, Centrum Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu, Polskiej Akademii Nauk, WUG i Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Na jej zlecenie zostały sporządzone liczne ekspertyzy, w tym m. in. z zakresu właściwości masywu skalnego ,,Rudnej", sejsmicznych badań powierzchniowych i bieżącej profilaktyki prowadzenia robót górniczych w warunkach możliwości wystąpienia zagrożenia gazowego i zjawisk gazodynamicznych w rejonach udostępniania złoża rud miedzi.

Jako przyczynę ubiegłorocznego wyrzutu gazów i skał zespół uznał naruszenie równowagi gazogeodynamicznej górotworu w trakcie przechodzenia drążonym – za pomocą robót strzałowych - chodnikiem. Zaburzenia nastąpiły w strefie obejmującej niezidentyfikowaną uprzednio warstwę dolomitów o wysokiej porowatości i szczelinowatości, w której nagromadził się gaz pod dużym ciśnieniem. Do zaistnienia zdarzenia przyczynił się także stan naprężeń, wynikający z głębokości prowadzonych robót oraz geomechanicznych własności porowatych dolomitów.

Oto niektóre wnioski komisji. Przed rozpoczęciem górniczych robót udostępniających i przygotowawczych na głębokościach powyżej 1200 m w nowych częściach złoża należy wykonać prognozę regionalną zagrożenia wyrzutami gazów i skał, obejmującą m. in. rozpoznanie zaburzeń zalegania złoża. Dla potrzeb przyszłej eksploatacji należy wykonywać prognozę lokalną stanu zagrożenia gazowego i możliwości wystąpienia potencjalnych zjawisk gazogeodynamicznych, opartą o kompleksowe rozpoznanie strukturalno-tektoniczne górotworu m.in. poprzez wykonanie badań sejsmicznych, wiertniczych, geomechanicznych i petrofizycznych. W trakcie prowadzenia robót górniczych przygotowawczych w rejonach potencjalnie zagrożonych wyrzutami gazów i skał należy wykonywać wyprzedzające wiercenia i badania dla określenia stanu zagrożenia wyrzutowego, a w przypadku jego stwierdzenia - prowadzić monitoring zagrożenia gazowego oraz zastosować system ostrzegania załogi przed atmosferą niezdatną do oddychania. Po wykonaniu robót przygotowawczych, a przed rozpoczęciem eksploatacji złoża, dla rozpoznania stref anomalnych, należy wykonywać wieloaspektowe badania dolomitu. W schemacie organizacyjnym kopalni utworzyć stanowisko co najmniej osoby wyższego dozoru ruchu odpowiedzialnej za problematykę zagrożenia wyrzutami gazów i skał.

Przedsiębiorca został też zobowiązany do organizowania i prowadzenia cyklicznych szkoleń dla osób zatrudnionych w rejonach, w których może wystąpić zagrożenie wyrzutami gazów i skał. Powinny być one prowadzone na podstawie jednolitego programu, uwzględniającego m.in. doświadczenia, nabyte po zdarzeniu wyrzutu z września ub.r. Mają wreszcie obejmować zasady zachowania się pracowników w przypadku zaistnienia wyrzutu gazów i skał.

Zespół zalecił też podjęcie prac badawczych, prowadzących do określenia wpływu czynników geologicznych, geotechnicznych i gazowych na możliwość występowania zjawisk wyrzutów gazów i skał w kopalniach rud miedzi, rozpoznania potencjalnego zagrożenia wyrzutami gazów i skał oraz sformułowania kryteriów zaliczania go do określonych kategorii. Za konieczne uznał też opracowanie i wdrożenie lekkich aparatów ucieczkowych o kilkuminutowym działaniu.

Komisja przygotowała również propozycje rozwiązań prawnych w zakresie zagrożenia wyrzutami gazów i skał w zakładach górniczych wydobywających rudy metali ze wskazaniem aktów prawnych, w których powinny się znaleźć się sugerowane zmiany.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.