WUG: Górnicze katastrofy wyzwaniem dla myśli inżynierskiej

Litwa piotr m wug

fot: WUG

XII Konferencję z cyklu Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie otworzy Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego

fot: WUG

Do 30 grudnia 2010 roku można zgłaszać oferty na wykonanie zadań w ramach strategicznego projektu badawczego ,,Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach". Jego budżet wynosi 10 mln złotych. Jest to kolejny etap realizacji wniosków, sformułowanych przez - powoływane przez prezesów WUG - komisje do zbadania przyczyn i okoliczności największych katastrof górniczych w ostatnim dziesięcioleciu - poinformowała nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.


Komitet Sterujący ds. koordynacji projektów badawczo-rozwojowych w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach pracuje pod przewodnictwem Piotra Litwy, prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Gremium to było inicjatorem określenia najpilniejszych tematów badawczych dla górnictwa. W listopadzie 2009 ub. r. minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał zespół interdyscyplinarny do spraw projektów rozwojowych w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach. W marcu br. wskazał on sześć problemów o kapitalnym znaczeniu dla polskiego górnictwa.

- Dotyczą one w swej istocie konieczności opracowania nowego podejścia do trzech głównych zagrożeń polskiego górnictwa, czyli metanowego, pożarowego oraz klimatycznego - wskazuje ich zakres prezes Piotr Litwa.

Wskazane i sformułowane przez zespół interdyscyplinarny tematy badawcze były  konsultowane z pracownikami kopalń i ekspertami naukowymi. 28 września 2010 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkursy na wykonanie zadań badawczych w ramach strategicznego projektu badawczego ,,Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach".

- Projekt strategiczny ma na celu opracowanie rozwiązań, których wdrożenie przyczyni się do minimalizacji zagrożeń i zwiększenia poprawy bezpieczeństwa pracy w obszarach, które w ostatnich latach najczęściej wiązały się z wypadkami w zakładach górniczych. Tematy zadań badawczych są zgodne z zaleceniami komisji, powołanych w latach 2000-2008 przez prezesów Wyższego Urzędu Górniczego w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności tragedii w kopalniach. W tym czasie miało miejsce aż 19 katastrof górniczych, w tym 11 związanych z zapaleniem i wybuchem metanu. To właśnie rozwiązania zapobiegające zagrożeniom metanowo-pożarowym są głównym tematem projektu strategicznego - przypomina Katarzyna Pietruszyńska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju-Zespołu Zarządzania Strategicznymi Programami Badawczymi.


W projekcie strategicznym uwzględniono kwestię bezpieczeństwa górników w warunkach zagrożenia klimatycznego. To narastający w ostatnich latach problem polskiego górnictwa podziemnego. Budżet projektu wynosi 10 mln złotych.

NCBiR zaprasza do składania ofert na wykonanie następujących zadań badawczych: Opracowanie nowej kategoryzacji zagrożeń naturalnych w podziemnych zakładach górniczych wraz z jej doświadczalną weryfikacją; Opracowanie zasad projektowania robót górniczych w warunkach występowania skojarzonego zagrożenia metanowo-pożarowego w aspekcie systemów przewietrzania w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny; Opracowanie zasad pomiarów i badań parametrów powietrza kopalnianego dla oceny zagrożenia metanowego i pożarowego w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny; Poprawa efektywności odmetanowania górotworu w warunkach dużej koncentracji wydobycia w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny; Opracowanie zasad zatrudniania pracowników w warunkach zagrożenia klimatycznego w podziemnych zakładach górniczych.

Wykonawcami zadań badawczych mogą być samodzielne jednostki naukowe, sieci naukowe, konsorcja naukowo-przemysłowe i inne jednostki prowadzące działalność B+R, których roczne przychody ze sprzedaży wyników badań naukowych stanowią równowartość 400 tys. euro. Forma konsorcjum naukowo-przemysłowego, czyli grupa jednostek organizacyjnych, w skład której wchodzi co najmniej jedna jednostka naukowa i jeden przedsiębiorca, wspólnie realizująca badania naukowe i prace rozwojowe, jest najbardziej pożądana, ze względu na potrzebę praktycznej weryfikacji wyników prac badawczych w przedsiębiorstwach górniczych. Wyłoniony zostanie jeden wykonawca dla każdego zadania badawczego.

Oferty na wykonanie zadań badawczych będą przyjmowane do 30 grudnia 2010 roku. Szczegółowy opis zadań badawczych, regulamin konkursu oraz inne informacje niezbędne do przygotowania oferty znajdują się na stronie internetowej www.ncbir.gov.pl.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza do udziału w konkursie, licząc na to, że realizacja projektu strategicznego przyczyni się do konsolidacji najlepszych zespołów badawczych i integracji środowisk naukowych i gospodarczych wokół zagadnień kluczowych dla rozwoju górnictwa.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.