Wstrząs w kopalni, załoga wycofana

fot: Maciej Dorosiński

Przypomnijmy, że 4 grudnia w ruchu Bielszowice kopalni Ruda wystąpił wysokoenergetyczny wstrząs. Po nim rozpoczęła się akcja ratownicza, która trwała przeszło trzy doby. Niestety jeden z górników nie przeżył

fot: Maciej Dorosiński

W poniedziałek, 18 listopada, o godzinie 7.46 doszło do wstrząsu w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Załoga została wycofana, wstrząs nie miał skutków dla wyrobisk dołowych.

Z informacji podanych przez dyspozytora Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że do wstrząsu doszło na poziomie 1000 metrów, jego energia wyniosła 1x10 do 7 J. Załoga została wycofana, a ściana zatrzymana do czasu opracowania zaleceń profilaktycznych przez kopalniany zespół ds. zagrożeń.

Wstrząs nie miał skutków dla wyrobisk dołowych, nie odnotowano zgłoszeń z powierzchni.

KWK Ruda ruch Bielszowice wchodzi w skład Polskiej Grupy Górniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

KGHM redukuje zasolenie wód odprowadzanych do Odry

Koncern KGHM Polska Miedź ograniczył ilość soli odprowadzanej w wodach kopalnianych do Odry i kontynuuje prace w tym zakresie. Prace nad budową instalacji odsalających są utrudnione przez zmiany poziomu mineralizacji wód - poinformował PAP rzecznik prasowy spółki Artur Newecki.

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.