Wspólna pikieta związkowców w Krakowie

fot: Witold Gałązka/ARC

Hutnicy z krakowskiej Huty Sędzimir będą dojeżdżać do pracy do Dąbrowy Górniczej

fot: Witold Gałązka/ARC

Górnicy będą pikietować razem z hutnikami przed hutą ArcelorMittal w Krakowie. W proteście wezmą udział zwłaszcza górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jest to o tyle ważne, że wygaszenie wielkiego pieca krakowskiej huty spowoduje olbrzymie problemy dla JSW, której kopalnie wydobywają surowiec na potrzeby produkcji hutniczej ArcelorMittal Poland – informuje Krzysztof Łabądź, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w JSW.

Pikietę organizują hutnicze związki zawodowe. Obędzie się ona w poniedziałek 18 listopada o godzinie 13. przed bramą główną Huty Sendzimira w Krakowie.

Wielki piec w Krakowie będzie wygaszony 23 listopada. Działalność wielkiego pieca i stalowni zostanie wstrzymana na czas nieokreślony. Jeszcze pod koniec października zarządu firmy zapewniał w komunikacie: „ArcelorMittal Poland kategorycznie zaprzecza spekulacjom, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w ostatnich dniach, jakoby do tymczasowego wyłączenia wielkiego pieca w Krakowie miało dojść 25 października. Zarząd firmy nie podjął żadnych decyzji w tym zakresie”.

Koncern planował wyłączyć wielki piec już we wrześniu, ale protesty związkowców skłoniły zarząd do odroczenia decyzji. ArcelorMittal chce wyłączenia pieca ze względu na wysokie koszty energii, które pochłania jego działalność.  Zamknięcie potrwa przynajmniej kilka miesięcy. Nie są planowane zwolnienia. Pracownicy z Krakowa mają dojeżdżać do huty w Dąbrowie Górniczej.

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowe kierunki z Pyrzowic. Zimą polecimy w ciepłe rejony

W nadchodzącym sezonie zimowym z katowickiego lotniska będzie można polecieć w czterech nowych kierunkach.

Najbardziej podrożała chemia gospodarcza, spadły ceny oleju i masła

W czerwcu koszt modelowego zestawu produktów codziennego użytku wzrósł o 2,7 proc. rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito. Najbardziej, o ponad 6 proc. zdrożała chemia gospodarcza, z kolei produkty tłuszczowe staniały o blisko 15 proc.

Nagrodzono najlepszych sportowców z województwa śląskiego

Blisko 200 tys. złotych trafiło najlepszych sportowców z regionu. Wręczono nagrody marszałka województwa śląskiego za wybitne osiągnięcia sportowe.

W lipcu "mała reforma" Czystego Powietrza

20 lipca zaczną obowiązywać pierwsze zmiany w programie "Czyste Powietrze" zakładające m.in. wyższe wsparcie na termomodernizację - zapowiedziało w poniedziałek kierownictwo NFOŚiGW. Dodano, że bon na audyt ma się pojawić w drugiej połowie roku.