Wrocław: ciąg dalszy walki ze smogiem

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jak informuje WFOŚiGW, w ramach programu KAWKA w Wielkopolsce zlikwidowanych zostanie ponad 1,7 tys. źródeł ciepła opalanych paliwem stałym np. węglem zastąpi je przeszło 550 źródeł ekologicznych.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wymiana 80 proc. pieców węglowych w ciągu pięciu lat, liczniejsze kontrole stanu technicznego pojazdów oraz mycie ulic - to niektóre punkty programu antysmogowego, który wprowadza wrocławski magistrat. Celem jest poprawa jakości powietrza w centrum miasta.

Jak powiedział w środę (11 maja) na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, analiza zjawiska smogu w mieście pozwoliła dokładnie określić priorytety i sposób walki z zanieczyszczeniami.

- Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z pieców węglowych, dlatego w ciągu pięciu lat chcemy wymienić 80 proc. z nich. Zakładamy też inne działania, jak np. wpisywanie do pozwoleń na budowę obowiązku mycia pojazdów budowlanych czy mycie ulic w centrum. Będziemy też wymagali, by rozbiórki obiektów odbywały się w sposób bezpyłowy - dodał Dutkiewicz.

Podkreślił, że we współpracy z policją zwiększone zostaną również badania stanu technicznego pojazdów w mieście.

- Zaledwie 20 proc. niesprawnych pojazdów emituje wszystkie komunikacyjne zanieczyszczenia. Dlatego tę szkodliwa mniejszość trzeba wyeliminować - zaznaczył prezydent.

Prof. Jerzy Zwoźniak z Politechniki Wrocławskiej poinformował, że we Wrocławiu "struktura ogrzewania domowego wytwarza 62 proc. zanieczyszczeń, komunikacja samochodowa 24 proc., a przemysł 12 proc.".

- Przed laty te proporcje były odwrotne i to przemysł był największym sprawcą zanieczyszczeń. (...) Obecnie w ścisłym centrum jest trzy tysiące budynków wielorodzinnych ogrzewanych węglem i likwidacja w pierwszej kolejności emisji z tych pieców pozwoli znacząco poprawić jakość powietrza - mówił naukowiec.

Wiceprezydent miasta Wojciech Adamski zaznaczył, że magistrat chce zmienić strategię działania w wymianie pieców i szacuje, że w ramach programu KAWKA dojdzie do wymiany około 30 tys. pieców, w tym 23 tys. pieców w lokalach komunalnych.

- Dotychczas program obejmował tych lokatorów, którzy sami zgłaszali chęć wymiany w ramach dotacji. Teraz będziemy chodzić "od drzwi do drzwiˮ i przekonywać, wykładać gotowe dokumenty i nalegać na wymianę - dodał Adamski.

Plan zakłada, że rocznie będzie dochodzić do wymiany przynajmniej 1600 pieców w centrum Wrocławia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.