Wolontariusze górniczej spółki posadzili tysiące drzew

1745915473 nasadzenia lasu

fot: KGHM

Nasadzenia drzew przy Hucie Miedzi Głogów

fot: KGHM

Wolontariusze KGHM po raz kolejny uczcili Światowy Dzień Ziemi sadząc tysiące nowych drzew przy Hucie Miedzi Głogów. KGHM od lat realizuje program nasadzeń lasów w Zagłębiu Miedziowym. Tylko w dwóch ostatnich latach spółka zasadziła ponad pół miliona drzew i krzewów.

Sadzenie drzew i krzewów przez wolontariuszy KGHM to już wieloletnia tradycja. Wraz z rodzinami i przyjaciółmi przybyli w okolicę Wróblina Głogowskiego, aby razem posadzić tysiące nowych drzew, które kiedyś zamienią się w piękny las. 

Wiosną tego roku na terenach leśnych Huty Miedzi Głogów oraz użytku ekologicznego posadzonych zostanie około 95 tysięcy sztuk sadzonek drzew i krzewów leśnych. Realizowane nasadzenia są elementem zainicjowanej w 2005 r. przebudowy drzewostanów topolowych porastających obszar dawnej strefy ochronnej Huty Miedzi Głogów. Średnio na 1 ha odnawianej powierzchni przypada 7 tysięcy sadzonek. KGHM aktywnie zarządza ponad 1 300 ha lasów, z czego największą powierzchnię zajmują tereny leśne zlokalizowane przy Hucie Miedzi Głogów - około 900 ha, oraz Hucie Miedzi Legnica - blisko 400 ha.

Na szczególną uwagę ze względu na swoje uwarunkowania przyrodnicze zasługują tzw. Łęgi Głogowskie, które zajmują obszar międzywala rzeki Odry na powierzchni ponad 600 ha. Tereny zarządzane przez miedziową spółkę stanowią swoistą „niszę ekologiczną”, w której gnieździ się ptactwo, żyją drobne zwierzęta ziemno-wodne i bujnie rozwija się roślinność. Ich najbardziej znanymi mieszkańcami jest para sokołów wędrownych, która za swój dom wybrała właśnie Hutę Miedzi Głogów.

Lasy wokół oddziałów Polskiej Miedzi stanowią naturalny filtr powietrza. Drzewa doskonale pochłaniają i neutralizują zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla. KGHM systematycznie przekształca nasadzenia topolowe sadząc dęby i buki jako główne gatunki lasotwórcze, które dostarczają do środowiska największe ilości tlenu.

1 hektar lasu w ciągu doby może wytworzyć około 700 kilogramów tlenu. To dzienne zapotrzebowanie dla 2500 osób. W przyszłości, w ciągu doby, tereny leśne KGHM zaspokoją zapotrzebowanie tlenowe dla blisko trzech i pół miliona osób.

Lasy pełnią też bardzo ważną rolę w procesie pochłaniania dwutlenku węgla (CO2). Jak wynika z badań, jedno drzewo pochłania rocznie ok. 6-7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych. Oznacza to, że lasy należące przez KGHM w ciągu roku pochłoną spaliny emitowane przez ponad 5 tysięcy pojazdów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.