Wojewoda będzie powoływał inspektora ochrony środowiska

Wojewoda będzie powoływał wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska za zgodą głównego inspektora - zdecydował Sejm, przyjmując w czwartek pięć poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o inspekcji ochrony środowiska.

Sejm wcześniej zapisał, że wojewódzkich inspektorów powołuje główny inspektor w porozumieniu z wojewodą.

Zgodnie z nowelizacją inspekcja nie będzie podlegała wojewodzie, a będzie organem rządowej administracji zespolonej, którą wojewoda nadzoruje. Również Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska, zamiast podlegać ministrowi środowiska, ma być przez niego nadzorowana. W ocenie rządu, który przygotował projekt zmian, poprawi się też dostęp społeczeństwa do informacji o stanie środowiska.

Nowelizacja doprecyzowuje obowiązki głównego inspektora ochrony środowiska, pozwala też na utworzenie centralnego laboratorium referencyjnego i sieci informatycznej ochrony środowiska EkoInfoNet. Inspekcja jest powołana m.in. do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i oceny stanu środowiska - zapisano w nowelizacji.

Krajowe laboratorium referencyjne i wzorcujące będzie się zajmować monitoringiem powietrza, wód śródlądowych, hałasu, pól elektromagnetycznych i pomiarów emisji. Ma ono powstać w Krakowie na bazie istniejącego laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Obowiązek stworzenia takiego laboratorium wynika z przepisów unijnych.

Wśród poprawek Senatu przyjętych w czwartek przez Sejm znalazł się też zapis pozwalający laboratorium na sprzedaż swoich usług i uzyskiwanie środków za zlecone badania oraz za prowadzenie szkoleń i egzaminów.

Systemu informatyczny inspekcji EkoInfoNet ma pozwalać na zbieranie, przechowywane, przetwarzanie oraz udostępnianie danych dotyczących przestrzegania przepisów o ochronie środowiska, przeciwdziałania poważnym awariom, transgranicznego przemieszczania odpadów, a także badania i oceny stanu środowiska. Częścią sieci informatycznej ma być nowe Krajowe Repozytorium Danych o Stanie i Ochronie Środowiska. Repozytorium ma gromadzić i archiwizować wszystkie informacje o stanie i ochronie środowiska uzyskane przez IOŚ.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. Sieć EkoInfoNet i repozytorium ma zacząć działać od początku 2013 r.

Teraz nowelizacja ustawy trafi do prezydenta.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.