Wodzisław Śląski: Barbórka w Zespole Szkół Zawodowych

Barborka szkola zsz

fot: ARC/ZSZ

Akt nadania sztandaru odczytał wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej SA Piotr Rykala

fot: ARC/ZSZ

+7 Zobacz galerię

Galeria
(10 zdjęć)

23 listopada w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczystość obchodów Barbórki, połączona z ceremonią nadania Technikum Nr 1 sztandaru, ufundowanego przez Kompanię Węglową – poinformowała portal nettg.pl Ewelina Limanowska z ZSZ.

Uroczystość rozpoczął przemarsz pochodu, w którym uczestniczyli: Dyrekcja Szkoły, Władze Powiatu oraz uczniowie szkoły. Przemarszowi towarzyszyła gra Orkiestry KWK Chwałowice.

Obchody rozpoczęła msza święta, którą celebrował Dziekan dekanatu wodzisławskiego – ksiądz prałat Bogusław Płonka. Podczas mszy świętej nastąpiło poświęcenie sztandaru. Jako pierwszy szacunek sztandarowi oddali fundatorzy, których reprezentował dyrektor Techniczny KWK Marcel – pan Adam Robakowski. Kolejnymi osobami, które oddały szacunek sztandarowi, byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim Starosta Powiatu Wodzisławskiego – pan Jerzy Rosół oraz wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego – Tadeusz Skatuła. Następnie szacunek sztandarowi okazali: dyrektor ZSZ Danuta Mielańczyk, reprezentant grona pedagogicznego Technikum Nr 1 – Andrzej Jończyk, Przewodnicząca Rady Rodziców – Gizela Mańka oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Zdzisław Tomiczek.

O godzinie 10:20 rozpoczął się przemarsz z Kościoła do Wodzisławskiego Centrum Kultury, gdzie odbywała się II część uroczystości związana z przekazaniem sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, wprowadzenia Pocztów sztandarowych. Następnie dyrektor Danuta Mielańczyk powitała zaproszonych go oraz przedstawiła tradycję sztandaru. Po tej części o odczytanie aktu nadania sztandaru został poproszony wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej SA w Katowicach Piotr Rykala, któremu asystował dyrektor z Centrum Wydobywczego Południe Andrzeja Badaja.

Podpisany Akt Nadania sztandaru został przekazany przez Piotra Rykalę dyrektorowi Szkoły Danucie Mielańczyk. Kolejnym elementem w ceremoniale było umieszczenie na drzewcu sztandaru pamiątkowych gwoździ, które – jak mówi tradycja – są wyrazem szacunku i uznania.

Uroczystościom towarzyszyła też ceremonia pasowania uczniów na adeptów fachu górniczego, połączona z tradycyjnym „skokiem przez skórę”. Uczniowie otrzymali również gwarancje pracy. Ceremonię pasowania przeprowadził wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego Tadeusz Skatuła, natomiast gwarancje pracy wręczył wiceprezes zarządu KW.

 

W galerii: Barbórka w ZSZ w Wodzisławiu Śląskim (zdjęcia ZSZ)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.