Wodorowa ofensywa nabiera rozmachu

1635256412 autosan

fot: autosan.pl

Wodorowy zeroemisyjny SANCITY 12LFH to autobus niskopodłogowy o długości 12 metrów. Zaprojektowany został na bazie autobusu z napędem elektrycznym

fot: autosan.pl

Wodór jest określany mianem paliwa przyszłości. Jednak, aby stał się istotnym elementem krajowej gospodarki, konieczne są zmiany oraz nowe rozwiązania.

Pierwszym poważnym krokiem w tym względzie jest niewątpliwie Strategia wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, którą rząd przyjął w listopadzie 2021 r. Przewiduje ona opracowanie niezbędnego pakietu legislacyjnego, który określa się mianem konstytucji dla wodoru. Ma ona być gotowa jeszcze w tym roku, co zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Ten pakiet będzie się składać z aktów prawnych regulujących funkcjonowanie rynku wodoru, przepisów technicznych, ale również instrumentów wsparcia – tłumaczył rzecznik prasowy MKiŚ Aleksander Brzózka.

Dodał, że do najważniejszych działań w tym zakresie należy stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie, stworzenie prawnych podstaw funkcjonowania rynku wodoru i w dalszej perspektywie opracowanie legislacyjnego pakietu wodorowego, czyli przepisów określających szczegóły funkcjonowania rynku, implementujących prawo Unii Europejskiej w tym zakresie oraz wdrażających system zachęt do produkcji niskoemisyjnego wodoru.

Założeniem nowych rozwiązań legislacyjnych są zmiany w istniejących aktach prawnych, m.in. w ustawie Prawo energetyczne.

– Mamy też ambicje stworzenia ustawy o wspieraniu produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych. Wszystkim aktom prawnym będą towarzyszyć również rozporządzenia, które mają na celu zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego związanego z wdrażaniem nowych technologii. Należy również wspomnieć o projekcie rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla stacji wodoru, będącego częścią wprowadzanych zmian, które w najbliższym czasie zostanie skierowane do konsultacji publicznych – wylicza rzecznik resortu klimatu i środowiska i dodaje, że przygotowanie wszystkich wymienionych aktów prawnych planowane jest na 2022 r. Co oznacza, że czeka nas prawdziwa wodorowa ofensywa związana z realizacją strategii. Przy tej okazji należy przypomnieć, co zakłada ten dokument, który 7 grudnia ub.r. został opublikowany w Monitorze Polskim. Przede wszystkim wizją i nadrzędnym celem Strategii jest stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej oraz jej rozwój na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki.

W dokumencie wskazano 6 celów szczegółowych, czyli wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie; wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie; wsparcie dekarbonizacji przemysłu; produkcję wodoru w nowych instalacjach; sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucję i magazynowanie wodoru oraz stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.