Woda z ruchu Ziemowit stanie się składnikiem Piwa Górnośląskiego

fot: Maciej Dorosiński

Z wody wydobywanej z głębokości ponad 400 m od lat korzystają już górnicy z ruchu Ziemowit. Teraz stanie się ona składnikiem Piwa Górnośląskiego

fot: Maciej Dorosiński

Piwo Górnośląskie to kultowa marka, która już niebawem ma wrócić na rynek. Umowę w tej sprawie podpisano w ubiegłym tygodniu w Zabrzu. Zawarły ją Muzeum Górnictwa Węglowego i Browar Zabrze. Do inicjatywy tej dołączy także Polska Grupa Górnicza, która udostępni do produkcji piwa, wodę pochodzącą z wyrobisk ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit.

Jej walory docenili uczestnicy grudniowego szczytu klimatycznego COP24, który odbywał się w Katowicach oraz Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie. Pojawiły się nawet pytania, czy sama „Ziemowicianka” wejdzie do regularnej sprzedaży. Jak ustalił portal netTG.pl,na razie PGG nie ma planów, by wejść na rynek producentów wody mineralnej. Na pewno jednak woda z ruchu Ziemowit będzie składnikiem piwa. 

Kopalniana woda czerpana jest z pompowni, z głębokości ponad 400 m pod ziemią, gdzie spływa z północnych granic obszaru górniczego kopalni Ziemowit - z rejonów zlikwidowanych szybów Piast II i Hołdunów. Naturalnie oczyszczona i wzbogacona woda jest jakościowo lepsza od wielu znanych marek wody mineralnej. Całkowita zawartość składników mineralnych wynosi w niej ok. 800 mg na dm sześc. Zawiera m.in.: magnez, sód, wapń, wodorowęglany, chlorki i siarczany.

Zakład górniczy w Lędzinach, należący do Polskiej Grupy Górniczej, jest jednym z niewielu w Polsce, tak bogatych w wodę. Wpływ na to mają warunki geologiczne, hydrogeologiczne i prowadzona w tym rejonie w latach ubiegłych eksploatacja górnicza.

W związku z tym, że woda z ruchu Ziemowit ma posłużyć do produkcji piwa organizacje związkowe z kopalni zwróciły się do dyrekcji kopalni, aby pracownicy z lędzińskiego zakładu otrzymywali Piwo Górnośląskie. Miałoby ono być dostępne po pracy z dystrybutorów podobnych do tych, z których górnicy czerpią wodę.

Aktualizacja

Tekst powstał z okazji prima aprilis. Mamy nadzieję, że żart przypadł do gustu naszym Czytelnikom. 

Redakcja

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

PKP Cargo planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.

Wyniki IV edycji konkursu „Ekowydarzenia” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Ekowydarzenia”. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 22 organizacji na realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i ekologicznym. Łączna kwota wsparcia wynosi 208 770,22 zł.