Włocławek: elektrociepłownia Orlenu ruszy nieco później

fot: Andrzej Bęben/ARC

W wyniku testów rozruchowych i pomiarów gwarancyjnych uzyskaliśmy szczegółową diagnozę pracy elektrociepłowni - podkreślił w komunikacie PKN Orlen

fot: Andrzej Bęben/ARC

Elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku o mocy 463 MWe ruszy w pierwszym kwartale 2017 r. Pierwotnie włocławski blok energetyczny miał zacząć pracować w połowie 2016 r. Blok gazowo-parowy za 1,4 mld zł wybudowało konsorcjum General Electric i SNC Lavalin.

PKN Orlen podał, iż zawarł z konsorcjum aneks do umowy na budowę elektrowni gazowo-parowej we Włocławku. Według spółki, dokument ten "definiuje dalsze działania związane z usterkami zdiagnozowanymi podczas rozruchu".

"W wyniku testów rozruchowych i pomiarów gwarancyjnych uzyskaliśmy szczegółową diagnozę pracy elektrociepłowni. Mamy pełen obraz kwestii technicznych, które należy poprawić i dzięki temu mogliśmy wypracować optymalne rozwiązania zmierzające do wykonania prac naprawczych przez konsorcjum" - informuje w komunikacie Marcin Wasilewski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen.

Zgodnie z aneksem "do około połowy września 2016 r." włocławski blok będzie pracował w ramach ruchu regulacyjnego, podczas którego wytwarzana będzie i sprzedawana do odbiorców energia elektryczna i para technologiczna. Następnie, w kolejnych miesiącach planowany jest postój, podczas którego przeprowadzone zostaną naprawy i ponowne pomiary gwarancyjne oraz ruch próbny. Po ich zakończeniu elektrownia zostanie przekazana spółce do eksploatacji.

"Termin oddania elektrowni do eksploatacji przewidywany jest na pierwszy kwartał 2017 r." - zaznaczył PKN Orlen.

Blok gazowo-parowy dla PKN Orlen o mocy 463 MWe za 1,4 mld zł wybudowało we Włocławku konsorcjum General Electric i SNC Lavalin. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku w grudniu 2015 r.

Elektrociepłownia, zużywając ok. 600-700 mln metrów sześc. gazu rocznie, będzie wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji. Blok ma zabezpieczać dla Anwilu - włocławskiej spółki z grupy PKN Orlen dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.

Budowa elektrociepłowni we Włocławku to jedna ze strategicznych inwestycji PKN Orlen w segmencie energetycznym. Początkowo planowano, że tamtejszy blok zostanie oddany do eksploatacji w grudniu 2015 r. Później termin ten przesunięto na drugi kwartał 2016 r. Jako powód płocki koncern podawał wówczas opóźnienia związane z pracami budowlano-montażowymi.

W styczniu PKN Orlen oznajmił, że uruchomienie włocławskiego bloku przebiegło z sukcesem, a turbina gazowa osiągnęła zakładane 3 tys. obrotów. "To kolejny etap fazy rozruchu, który zakończy się w połowie roku" - informowała wtedy spółka.Jak zapowiadał wówczas płocki koncern, kolejne fazy uruchamiania włocławskiej elektrociepłowni miały obejmować m.in. przygotowanie do pierwszej synchronizacji z siecią krajową oraz dalszą optymalizację pracy bloku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.