Władze Rybnika rezygnują z używania plastikowych opakowań i naczyń

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zalecenie ws. realizacji akcji „Metropolia bez plastiku” zostało wydane przez Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego zarządu GZM

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Władze lokalne Rybnika chcą wyeliminować z użytku plastikowe naczynia, opakowania czy gadżety, używanie dotychczas w magistracie i miejskich jednostkach. Uchwałę w tej sprawie przyjęli rybniccy radni.

Chodzi o zapobieganie negatywnemu wpływowi produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka - tłumaczą urzędnicy.

- Ilość odpadów plastikowych na świecie zatrważająco rośnie, co ma szkodliwy wpływ na ekosystemy, różnorodność biologiczną i zdrowie ludzkie. Produkty plastikowe można spotkać w każdym z elementów środowiska, w tym w morzach i oceanach - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, na którego wniosek podjęta została uchwała.

Przypomniał, że plastikowe produkty jednorazowego użytku stanowią połowę wszystkich odpadów morskich, tymczasem rozkładają się one aż kilkaset lat, kumulując się w środowisku.

"Rada Miasta Rybnika uważa za konieczne oraz zasadne podjęcie wszelkich możliwych i prawnie dopuszczalnych działań przez Prezydenta Miasta Rybnika i dyrektorów (kierowników) jednostek organizacyjnych Miasta Rybnika, zmierzających do wyeliminowania z używania w Urzędzie Miasta Rybnika i jednostkach organizacyjnych Miasta Rybnika opakowań i naczyń plastikowych - napisano w uchwale.

Stopniowe ograniczenie ma polegać na zaprzestaniu używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych, a także na rezygnacji z kupowania wody w butelkach plastikowych. Takie naczynia nie powinny być także używane przy korzystaniu z usług cateringowych przez miejskie jednostki.

Lokalne władze zrezygnują również z używania plastikowych reklamówek; w promocji miasta mają być używane materiały, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu. Radni chcą też podejmować działania edukacyjne kierowane do urzędników i mieszkańców.

Rybnicki urząd przypomina, że zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, od 2021 roku będzie obowiązywał zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są zamienniki. Rybnicka uchwała wychodzi naprzeciw unijnej dyrektywie - zaznaczają.

Działania na rzecz ograniczenia, a docelowo wyeliminowania plastiku podjęła też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Od końca maja 2019 r. obowiązuje pracowników Urzędu Metropolitalnego zalecenie ws. realizacji akcji "Metropolia bez plastiku", wydane przez przewodniczącego zarządu GZM Kazimierza Karolczaka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.