Wizja rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce do 2020 r.

Rwe park wiatrowy suwalki rwe

fot: RWE

Park Wiatrowy Suwałki

fot: RWE

Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił raport \"Wizja rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce do 2020 r.\" Publikacja ta została stworzona na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Opracowanie koncentruje się na zaprezentowaniu roli energetyki wiatrowej na tle i w uzupełnieniu do innych odnawialnych źródeł energii, które można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej.

Pierwsza część raportu przedstawia stan i kierunki rozwoju energetyki wiatrowej. Stara się pokazać jej istotną pozycję na rynku „zielonej energii” oraz jej parametry ekonomiczne i techniczne. Ponadto porównuje ją z innymi możliwymi do zastosowania w Polsce technologiami uzyskiwania energii odnawialnej.

W drugiej części przedstawiono scenariusz rozwoju energetyki wiatrowej do roku 2050, ze szczegółowym uwzględnieniem potencjalnych działań do roku 2020.

Dalsze części raportu skupiają się na analizie uwarunkować technicznych i ekonomicznych związanych z realizacją zakładanego scenariusza. Autorzy przewidują, że w roku 2020 w sektorze energetyki wiatrowej będzie pracować około 66 tysięcy ludzi, a udział elektrowni wiatrowych w produkcji energii elektrycznej będzie na poziomie 24 %. Jednak aby było to możliwe niezbędne jest stworzenie odpowiedniego systemu wsparcia zarówno ze strony inwestorów jak i przedsiębiorstw sieciowych, samorządów i konsumentów energii.

Autorzy sądzą, że rozwój energetyki wiatrowej może wpłynąć na lokalną aktywizację gospodarczą oraz może przynieść korzyści dla rolników, którzy mogą osiągać korzyści z dzierżawy terenów pod elektrownie wiatrowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.