WISE: w lipcu staniały nośniki energii

1496231100 cysterny orlenkoltrans

fot: orlenkoltrans.pl

Majątek i około stu pracowników Euronaftu Trzebinia wejdzie w skład spółki kolejowej z grupy PKN Orlen

fot: orlenkoltrans.pl

W lipcu o 0,4 proc. mniej niż w czerwcu płaciliśmy za nośniki energii. Najbardziej potaniały paliwa transportowe. W stosunku do lipca ub. roku były one o 0,11 proc. tańsze - wynika z comiesięcznego Monitora Cen Energii Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

Jak zaznaczyli analitycy Instytutu, podobnie jak w ubiegłych miesiącach największy wkład w spadek cen energii miały taniejące paliwa transportowe. Ceny pozostałych nośników energii nie uległy znaczącym zmianom.

Wzrost cen dotyczył jedynie paliw stałych na opał, choć i on był niewielki.

- Uśrednione ceny energii osiągnęły zbliżony poziom do cen z lipca ubiegłego roku - gospodarstwa domowe w minionym miesiącu musiały zapłacić jedynie o 0,5 proc. więcej w porównaniu do roku 2016 - podkreślili.

- W lipcu średnia cena paliw transportowych w porównaniu z poprzedzającym miesiącem spadła o 1,7 proc. Po raz pierwszy od wielu miesięcy potaniały one w ujęciu rok do roku - konsumenci zapłacili za nie średnio o 0,11 proc. mniej niż w lipcu ubiegłego roku. Obniżki na stacjach paliw są skutkiem spadków cen ropy w okresie przedwakacyjnym, jednakże kierowcy nie będą mogli długo z nich korzystać - w lipcu bowiem nastąpiło odbicie na rynku ropy: cena baryłki ropy wzrosła o 2,7 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Oznacza to, że wkrótce można spodziewać się wyższych cen paliw transportowych - czytamy w opracowaniu.

Z analizy WISE wynika, że zmiany cen pozostałych nośników energii były bardzo zbliżone do czerwcowych. Zaobserwowano niewielki (-0,22 proc.) spadek cen gazu oraz ograniczony (+0,5 proc.) wzrost cen paliw stałych przeznaczonych na opał. Ceny energii elektrycznej i cieplnej były stabilne. W ujęciu rocznym największa zmiana zaszła natomiast dla cen paliw stałych - były one o 3,6 proc. droższe niż w lipcu 2016 r.

Inflacja od trzech miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Wzrost cen konsumpcyjnych w lipcu wyniósł 1,4 proc., natomiast wkład cen energii w inflację zmalał poniżej 0,1 p.p.

Jak podaje WISE dynamika cen nośników energii w Polsce w lipcu była bardzo zbliżona do sytuacji w UE. Uśredniona cena energii w największych gospodarkach Unii Europejskiej spadła bowiem o 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym. Największe obniżki odnotowano dla Francji i Włoch, gdzie energia staniała odpowiednio o 1,25 proc. i 1,12 proc..

Jednak jak zauważają analitycy WISE mimo spadających cen, nośniki energii w UE pozostają droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największą różnicę zaobserwowano w Wielkiej Brytanii (+3,55 proc.), najmniejszą zaś w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.