WIG20 w górę

WIG20 zakończył wzrostem drugą sesję z rzędu, a zwyżkom w indeksie przewodziły spółki energetyczne. Zdaniem analityków, zapowiedzi prezesa URE o możliwości "zadbania o interesy" producentów prądu przy ustalaniu taryf mogą poprawić sytuację firm z sektora.

WIG20 wzrósł o 1,26 proc. do 2.259,10 pkt. WIG zwyżkował o 1,03 proc. do 58.117,99 pkt., a mWIG40 poszedł w górę o 0,66 proc. do 4.023,37 pkt. Dla tych indeksów był to drugi dzień wzrostów z rzędu.

sWIG80 spadł o 0,10 proc. do 11.598,81 pkt.

Obroty wyniosły blisko 1 mld zł, z czego niemal 850 mln zł na spółkach z WIG20.

- WIG20 na ostatnich sesjach obronił poziom 2.200 pkt. Indeks był w ostatnim czasie słabszy niż giełdy zarówno rynków wschodzących, jak i rozwiniętych, więc w najbliższych dniach możliwy jest scenariusz wzrostowego odbicia ku 2.300 pkt. - powiedział Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BGŻ BNP Paribas.

- Niewiadomą jest jednak przebieg piątkowej sesji. Mamy zarówno reklasyfikację indeksów FTSE Russell i Stoxx - nie wiadomo czy inwestorzy dostosowali już swoje portfele, czy będą to robić dopiero w piątek i w przyszłym tygodniu - jak i wygasanie kontraktów na WIG20, co może być źródłem dodatkowej zmienności - dodał.

S&P 500 rośnie o 0,2 proc., a DAX zwyżkuje o 0,7 proc.

Po zakończeniu piątkowej sesji wejdzie w życie decyzja o zaklasyfikowaniu Polski jako rynku rozwiniętego przez FTSE Russell oraz Stoxx. Od poniedziałku, 24 września polskie spółki zostaną włączone do indeksów rynków rozwiniętych prowadzonych przez te firmy.

Zdaniem analityków i zarządzających, reklasyfikacja może wywołać w ujęciu netto podaż akcji ze strony pasywnych funduszy opierających się na indeksach FTSE Russell. Efekt ten, na wybranych spółkach, będzie łagodzony przez napływy związane z włączeniem ich akcji do Stoxx Europe 600.

"Można przypuszczać, że w najbliższych tygodniach amerykańsko-chiński konflikt nie będzie przybierał na sile, a raczej ulegnie złagodzeniu lub przynajmniej zawieszeniu, w związku ze zbliżającymi się częściowymi wyborami do Kongresu USA. Jest więc szansa na udaną końcówkę roku na giełdach, tym bardziej że są fundamentalne podstawy zarówno do kontynuacji hossy na Wall Street, jak i na rynkach wschodzących, w tym na warszawskim parkiecie" - napisał w komentarzu Jan Gołąb, dyrektor ds. rozwoju biznesu w AgioFunds TFI.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.