WIG20 w czołówce europejskich indeksów

Poniedziałkowa, 24 września, sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się solidnymi zwyżkami indeksów, a WIG20 zanotował jeden z najmocniejszych wzrostów w Europie. Na szerokim rynku wzrostami wyróżniły się Getin Holding i AmRest.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 1 proc. i wyniósł 2280,6 pkt, obroty na walorach blue chipów w trakcie całej sesji wyniosły 651 mln zł. W momencie zakończenia sesji w Warszawie WIG20 osiągnął trzeci najmocniejszy wzrost w Europie. Poniedziałkowa sesja była pierwszą po oficjalnym wejściu w życie reklasyfikacji Polski do statusu rynku rozwiniętego przez FTSE Russell. Udział polskich spółek w koszyku FTSE Emerging Markets wynosił 1,33 proc., a w indeksie Developed Markets spadł do ok. 0,15 proc.

WIG poszedł w górę o 1,1 proc., do 58 887,5 pkt, sWIG80 nie odnotował praktycznie żadnych zmian i zakończył sesję niecały punkt powyżej poziomu odniesienia (11 602,2 pkt).

Bardzo dobrą sesję mają za sobą średnie spółki, mWIG40 po wzroście o 1,8 proc. zakończył notowania na poziomie 4145,1 pkt. Wzrostami w indeksie wyróżniły się Getin Noble Bank (+7,3 proc.), który 27 września opublikuje raport finansowy za II kwartał 2018 r. i ING BSK (+5,6 proc.).

- Pierwsza sesja w ramach grupy rynków rozwiniętych była więc udana, ale ciężko liczyć, żeby GPW na reklasyfikacji mogła korzystać każdego kolejnego dnia, szczególnie, że nastroje na świecie już tak optymistyczne nie są, a po udanym minionym tygodniu wydaje się wracać dobrze znana niepewność - uważa Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

Wśród blue chipów najmocniej zwyżkowała wycena CCC (+5,4 proc.), najmocniej w dół poszedł natomiast kurs CD Projektu (-3,3 proc.).

O 1,1 proc. spadła wartość akcji Banku Pekao, który w poniedziałek otworzył przedstawicielstwo w Londynie. Prezes Pekao, Michał Krupiński poinformował PAP Biznes, iż nie wyklucza, że w przyszłości powstanie w Londynie również oddział, przeznaczony dla klientów bankowości detalicznej oraz dla małych i średnich firm.

Spośród spółek mWIG40 drugi najmocniejszy wzrost zanotował AmRest (+5,8 proc.), mimo iż przez większość sesji kurs spółki znajdował się pod kreską. W piątek wieczorem spółka podała wyniki za drugi kwartał. AmRest miał w drugim kwartale 8,1 mln euro zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 7,9 mln euro przed rokiem i wobec konsensusu na poziomie 9,5 mln euro. Sprzedaż grupy wyniosła 364,2 mln euro i była zgodna z wcześniejszymi szacunkami spółki. Zysk EBITDA grupy wyniósł 40,3 mln euro i był o 14,2 proc. wyższy niż przed rokiem, jednak okazał się o 2,1 proc. niższy od oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP Biznes.

Zmian nie zanotował kurs Comarchu. Prezes spółki Janusz Filipiak powiedział PAP Biznes, że Comarch analizuje budowę własnego centrum danych pod Nowym Jorkiem ze względu na wysokie koszty obecnego wynajmu powierzchni w USA, a koszt tej inwestycji szacuje na około 10 mln USD.

Jeden z większych wzrostów na GPW zanotował Getin Holding (większościowy udziałowiec Idea Banku (+3,8 proc.) - jego kurs wzrósł o 19,2 proc., przy ponad 4 mln zł obrotów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.