WIG20 osiągnął minimum, WIG-górnictwo - spadek o 4,7 procent

W piątek główne indeksy warszawskiego parkietu zniżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół Orange, KGHM i PGE.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł 0,7 proc. do 2.064,12 pkt., WIG zniżkował 0,7 proc. do 55.227,60 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,0 proc. do 3.756,24 pkt., a sWIG80 stracił 0,6 proc. do 11.570,82 pkt.

Spośród indeksów sektorowych negatywnie wyróżniły się: WIG-górnictwo - spadek o 4,7 proc., WIG-telekomunikacja - o 3,5 proc. i WIG-energia - o 3,3 proc.

Indeks spółek energetycznych ustanowił minimum wszech czasów, do czego przyczyniły się spadki m. in. PGE i Tauronu.

Obroty na GPW wyniosły 838 mln zł, z czego 779 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 po otwarciu, które wypadło powyżej zamknięcia środowego, wszedł w fazę spadków.

Indeks warszawskiego parkietu okazał się jednym z najsłabszych spośród rynków wschodzących europejskiej części EMEA, obok rosyjskiego RTS i tureckiego BIST100.

W skali ostatnich 30 dni WIG20 zniżkował o ok. 11 proc., a obraz dominacji podaży ilustruje zestawienie liczby sesji spadkowych i zwyżkowych - od 17 lipca było 18 sesji spadkowych (z czego 6 ze zniżką powyżej 1 proc.) i 5 sesji wzrostowych.

WIG20 w ujęciu miesięcznym (30 dni narastająco na koniec 16 sierpnia vs. pozostałe okresy w miesiącach kalendarzowych) stóp zwrotu odnotował najgorszy wynik od września 2011 r.

DAX zyskał 1,4 proc., a S&P500 zwyżkował 1,3 proc. o 17.15.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Szukasz pracy? Jelcz przyjmuje do fabryki w Raciborzu

Fabryka Jelcza, która powstaje na terenie po Rafako w Raciborzu, rekrutuje pracowników. Pracę znajdą osoby o różnych specjalizacjach.

FPE z Będzina z dużym kontraktem dla PSE. W grze setki milionów i tysiące kilometrów sieci

Fabryka Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie wchodzi w nowy etap rozwoju. Spółka należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisała umowę ramową z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A. na dostawy przewodów dla linii najwyższych napięć – poinformowała w środę, 22 lipca 2026 r., ARP. Kontrakt wpisuje się w największy w historii program inwestycyjny operatora systemu przesyłowego w Polsce.

Europa nie potrafi w upały. Zapłaci za to gospodarka

Rachunek dla Europy za upał dla gospodarki to setki miliardów euro strat. Jest najszybciej ocieplającym się kontynentem świata. Temperatury w regionie rosną około 2 razy szybciej niż średnia globalna i to zaczyna bezpośrednio uderzać w PKB, produktywność i stabilność finansów publicznych.

Giełdy w górę, S&P 500 przerwał serię 3 spadkowych dni

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 przerwał serię trzech spadkowych dni z rzędu. Inwestorzy wrócili do kupowania akcji producentów półprzewodników.