Wieża szybu Grzegorz będzie wykorzystywana podczas głębienia, jak i po oddaniu szybu

Budowa szybu Grzegorz mocno przyspieszyła. Jest on głębiony przy zastosowaniu technologii mrożenia górotworu. To strategiczna inwestycja Taurona. Usprawni pracę Zakładu Górniczego Sobieski i wydłuży efektywne wydobycie o co najmniej 50 lat.

Przejeżdżając autostradą A4 w okolicach Jaworzna, można już dostrzec wieżę szybową Grzegorza wysoką na ponad 30 m. Docelowo będzie miała 52 m.

- Po raz pierwszy w historii polskiego górnictwa szyb budowany jest w wieży ostatecznej. A zatem będzie ona wykorzystywana zarówno podczas głębienia szybu jak i po oddaniu go do użytkowania – mówi Jarosław Halbina, główny inżynier inwestycji i przygotowania produkcji w ZG Sobieski.

Mrożenie górotworu
W celu bezpiecznego zgłębienia szybu przyjęto zastosowanie technologii mrożenia górotworu. Proces ten realizowany jest za pomocą agregatów i solanki. Instalacja poprowadzona została kanałami mrożeniowymi od stacji mrożeniowej do szybu oddalonego od niej o ok. 100 m, a wokół samego szybu rozprowadzono ją w piwnicach mrożeniowych. Mrożenie górotworu zaplanowano dwuetapowo. Pierwszy etap to mrożenie aktywne, które potrwa około 6 miesięcy. Następnie proces przejdzie w etap mrożenia pasywnego, który potrwa do czasu zgłębienia szybu do głębokości osiągnięcia strefy mrożenia, czyli 475 m.

Grzegorz, zgodnie z planem, osiągnie pełną funkcjonalność za cztery lata. Aktualne zaawansowanie realizacji inwestycji sięga prawie 30 proc.

- Są już zbudowane obiekty służące do drążenia szybów, a więc warsztaty, magazyny, stacja wentylatorów i zbiornik wody. Niebawem rozpoczniemy ten proces – dodaje Halbina.

Warto dodać, że wieża szybowa to kolos ważący niemal 600 t. Transport jej do Jaworzna odbywał się etapami. Dostarczane kolejno elementy konstrukcji były następnie scalane na placu budowy. Istotnymi elementami nośnymi wieży są tzw. zastrzały. To na nich będą wspierać się rygle i belki poszczególnych poziomów technologicznych.

Szyb o średnicy 7,5 m i docelowej głębokości 870 m, początkowo pełnił będzie funkcję szybu wdechowego, czyli doprowadzającego świeże powietrze do wyrobisk. W dalszej perspektywie, po zazbrojeniu, szyb będzie dodatkowo pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co pozwoli uprościć i usprawnić procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót.

Strategiczna inwestycja
Realizacja inwestycji pozwoli na skrócenie dróg transportu ludzi, powietrza i materiałów do miejsc pracy górników, a także podniesie wydajność pracy załogi poprzez wydłużenie efektywnego czasu jej pracy. Szyb zwiększy również bezpieczeństwo załogi poprzez poprawę warunków klimatycznych w kopalni. Ciekawostką niech będzie fakt, że ZG Sobieski, ze względu na optymalne parametry jakościowe wydobywanego węgla, będzie dostarczał paliwo dla zlokalizowanego nieopodal nowego bloku energetycznego Grupy Tauron 910 MW.

- Szyb Grzegorz to nasza strategiczna inwestycja. Prace na budowie realizowane są zgodnie z planem. Przy realizacji inwestycji wykorzystujemy nowoczesne technologie redukujące jej koszty i zwiększające tempo prac. Sięgniemy po węgiel o wyjątkowo dobrych parametrach jakościowych – zapewnia Zdzisław Filip, prezes zarządu spółki Tauron Wydobycie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.