Wieś cieszy się z życia

fot: Andrzej Bęben/ARC

Osoby mieszkające na wsi utrzymujące się z różnych form pracy zarobkowej różnią się w ocenie swoich warunków materialnych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Mieszkańcy wsi są zadowoleni ze swojego życia; najbardziej ci, którzy pracują na własny rachunek - wynika z badań Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Jako główny atut życia na wsi wskazywane jest zachowanie dobrego zdrowia i szczęście rodzinne.

Z badań CBOS wynika, że około jednej piątej respondentów z obszarów wiejskich (18 proc.) deklaruje, że rodzina żyje z pracy w rodzinnym gospodarstwie rolnym. Pozostali utrzymują się z innych źródeł - z pracy najemnej (37 proc.), własnej działalności poza rolnictwem (10 proc.) lub ze źródeł niezarobkowych (35 proc.).

Osoby mieszkające na wsi utrzymujące się z różnych form pracy zarobkowej różnią się w ocenie swoich warunków materialnych. Największe zadowolenie w tym względzie wyrażają ankietowani z rodzin żyjących z pracy na własny rachunek poza rolnictwem (50 proc. ocen pozytywnych). Swoją sytuację gorzej oceniają osoby utrzymujące się z pracy najemnej (41 proc.) i z pracy w rodzinnym gospodarstwie rolnym (35 proc.).

Natomiast główne źródło utrzymania nie ma znaczenia dla poczucia zadowolenia z życia - we wszystkich rozpatrywanych grupach jest ono niemal powszechne. Ludność wiejska najbardziej sobie ceni zachowanie dobrego zdrowia oraz szczęście rodzinne.

Badani rolnicy są bardziej konserwatywni w kwestiach moralnych - w mniejszym stopniu, niż badani utrzymujący się z pracy najemnej i własnej działalności poza rolnictwem, akceptują życie w związku bez ślubu, rozwód i homoseksualizm. Rolnicy są ponadto mniej aktywni w sferze kulturalnej, rzadziej niż pozostali korzystają z internetu, uprawiają sport czy jeżdżą na wypoczynek.

Mieszkańców wsi żyjących w rodzinach utrzymujących się z rolnictwa cechuje ponadprzeciętna nieufność wobec ludzi (szczególnie w porównaniu z badanymi utrzymującymi się z pracy na własny rachunek poza rolnictwem). Przekonanie, że w stosunkach z innymi trzeba być bardzo ostrożnym, wyraża 88 proc. respondentów z tej grupy.

Mniejsze zaufanie do innych nie przekłada się na postawy obywatelskie - w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy badani utrzymujący się z pracy w gospodarstwie rolnym rzadziej niż pozostali angażowali się jedynie w zbiórki pieniędzy na cele dobroczynne (44 proc.).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

Saługa: Naszą ambicją jest, żeby przemysł nadal był na Śląsku

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa stwierdził, że śląski przemysł musi dostosować się do pędzącego świata.

Huta Częstochowa zakończyła remonty i uruchomiła już produkcję zbrojeniową

Huta Częstochowa zakończyła prowadzone od maja tzw. remonty średnie stalowni oraz walcowni i przywraca pełną produkcję - poinformował  prezes huty Adrian Sienicki. Zaznaczył, że huta uruchomiła już produkcję zbrojeniową.

Studenci w Koksowni Przyjaźń. Zobaczyli mieszankę wsadową i baterie koksownicze

Jaką drogę musi pokonać bryła węgla, aby stała się jednym z najważniejszych surowców dla światowego hutnictwa? Odpowiedź na to pytanie poznawali studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wizyty w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej należącej do JSW Koks.